W 2015 r. w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej kupiliśmy ze wspólnikiem prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym planowaliśmy przeprowadzić inwestycję. W 2021 r. podjęliśmy decyzję o przeniesieniu prawa wieczystego użytkowania działki do naszych majątków prywatnych. Odbyło się to aktem notarialnym. W 2023 r. zamierzam sprzedać ten grunt. Z dniem 31 grudnia
Jeżeli spółka cywilna nabyła nieruchomość jedynie jako zabezpieczenie na przyszłość, z myślą o jej wykorzystaniu na wypadek określonego rozwoju wypadków, i nie wykorzystywała jej w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód ze zbycia tej nieruchomości powinien być traktowany jako przychód z odpłatnego zbycia majątku prywatnego, a nie przychód z działalności gospodarczej - wyrok NSA z 3 czerwca
Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub we współwłasności budynków jest dostawą towarów w myśl ustawy o VAT - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 2/11).
Na podstawie decyzji administracyjnych i aktów notarialnych gmina przekształca prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Opłatę rozkłada na 10 rocznych rat do 31 marca każdego roku. Rozłożona na raty część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli. Sprzedaż na raty powoduje obowiązek zapłaty przez kupującego odsetek. Są one naliczane od części
Od 9 października 2011 r. opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów będą aktualizowane nie częściej niż raz na trzy lata, jeżeli wartość tej ziemi ulegnie zmianie. Osoby prawne zyskały też prawo do występowania z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Zmiany te są wynikiem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Nabyliśmy sklep z gruntem (prawo użytkowania wieczystego). Czym jest prawo użytkowania wieczystego? Czy opłata roczna za użytkowanie wieczyste będzie podlegać zaliczeniu w koszty czy też amortyzacji?
Czy przekazanie aportem prawa użytkowania wieczystego gruntu skutkuje podatkowo? Jeśli jest zwolnione na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, to czy należy wystawić fakturę wewnętrzną VAT i wykazać jako sprzedaż zwolnioną? Czy czynność tę należy uwzględnić, wyliczając strukturę sprzedaży (wykazać w mianowniku), jeśli przekazanie nastąpiło tylko raz, czyli wystąpiło
Umowa sprzedaży warunkowej prawa wieczystego użytkowania działek została zawarta 30 kwietnia 2004 r. przed notariuszem. Działki stanowią nieużytki, są niezabudowane, nie stanowią samodzielnych działek budowlanych i zbywane są w celu poprawienia warunków zagospodarowania działek sąsiednich. Nie są przeznaczone pod zabudowę, co wynika z miejscowego planu zagospodarowania. Umowa przeniesienia prawa użytkowania
Nasza firma użytkuje wieczyście grunt od gminy. Spółka jest w tej chwili w likwidacji, w związku z czym zrzekła się prawa wieczystego użytkowania na rzecz tej gminy. Czy od tej czynności należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Czy czynność oddania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Proszę o ewidencję księgową zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu (posiadamy fakturę VAT) oraz rocznych opłat z tego tytułu.
Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że od 15 lutego 2005 r. obowiązek podatkowy w przypadku opłat za użytkowanie wieczyste powstaje z chwilą wpłaty należności z tego tytułu. Ministerstwo wypowiedziało się również w kwestii zasad wyliczania podatku należnego od opłat za użytkowanie wieczyste, nakazując traktować je jako kwoty brutto. Wyklucza to zatem stosowaną często praktykę doliczania podatku
Firma kupuje towary i odlicza podatek naliczony od należnego. Czy ujawniony podczas inwentaryzacji niedobór towarów (zawiniony przez pracownika) powinien zostać wykazany w deklaracji VAT jako VAT należny? Czy może należy korygować VAT naliczony?
Wydatki na opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu nabytego pod budowę budynków z mieszkaniami na sprzedaż mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie uzyskania przychodów ze sprzedaży mieszkań - wyrok NSA (sygn. akt FSK1685/04).
Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu należy ująć w proporcji obliczanej na podstawie art. 90 ust. 3?
Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego oraz zabudowanego lokalem użytkowym przez spółdzielnię mieszkaniową osobie fizycznej jest opodatkowana stawką 22%? Spółdzielnia mieszkaniowa posiada prawo użytkowania wieczystego od 30 lat. Właścicielem lokalu użytkowego jest osoba fizyczna, która teraz będzie nabywała prawo wieczystego użytkowania gruntu.
Nasza spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym zbudowaliśmy budynki. Od budynków tych odprowadzamy podatek od nieruchomości. Dlaczego gmina wymaga od nas zapłaty podatku od nieruchomości za grunt, skoro płacimy już opłatę z tytułu użytkowania wieczystego? Czy to nie właściciel powinien odprowadzać podatek od nieruchomości?
Opłaty za użytkowanie wieczyste a VAT - interpretacja Ministra Finansów