Pożyczka zaciągnięta przez stowarzyszenie na pokrycie wkładu własnego w projekcie dotyczącym nauki i szkolnictwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Takie stanowisko zajął Szef KAS, przyznając rację podatnikowi i zmieniając nieprawidłową interpretację indywidualną wydaną w tej sprawie.
Od 31 lipca br. do 30 czerwca 2014 r. oprócz przedsiębiorców o refundację za zatrudnienie bezrobotnego będą mogli się ubiegać również producenci rolni, niepubliczne przedszkola i szkoły. Warunkiem skorzystania z takiej pomocy jest zobowiązanie do zatrudnienia tej osoby przez okres co najmniej 24 miesięcy.
Pracodawcy często oferują pomoc pracownikom-rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przy zakupie rzeczy niezbędnych w przedszkolu czy szkole. Takie wsparcie może przybierać zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową. U pracodawców tworzących zfśs pomoc w tym zakresie pochodzi najczęściej ze środków funduszu, a u pozostałych zatrudniających może zostać sfinansowana ze środków obrotowych
Jedna z pracownic poprosiła o udzielenie jej dni wolnych od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dwuletnim synem. Rano została poinformowana telefonicznie przez dyrektorkę żłobka o jego zamknięciu z powodu dużych mrozów oraz problemów z dogrzaniem pomieszczeń żłobka. Czy mamy prawo przyznać jej zasiłek opiekuńczy i jakie dokumenty są wymagane?
Pracodawca, który zatrudnił bezrobotnego skierowanego do pracy przez urząd pracy, może ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia takiej osoby. Refundacja dotyczy zarówno kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych, jak również składek na ubezpieczenia społeczne.
W naszej szkole samochodowej prowadzone są warsztaty, które świadczą drobne usługi za odpłatnością. Opłaty te są głównym źródłem utrzymania dla warsztatów, z nich pokrywane są koszty materiałów i narzędzi. Czy w związku z prowadzeniem tego typu działalności szkoła nie straci zwolnienia z podatku od nieruchomości dla budynków warsztatów?
Czy dotacja oświatowa otrzymywana przez niepubliczne liceum z uprawnieniami szkoły publicznej od starostwa jest (i była) dotacją zwolnioną w myśl art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Od 1 stycznia 2004 r. sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół jest zwolniona z VAT (po spełnieniu określonych kryteriów). Czy w związku z tym sprzedawca, który wystawi fakturę bez VAT, nie może odliczyć VAT z zakupionego towaru, tylko stanowi on koszt zakupu powiększając wartość zakupu o 22%?
Czy można odliczyć od podatku przekazane w ramach darowizny dla niepublicznej szkoły i przedszkola kiełbaski na ognisko z okazji Dnia Dziecka? Wystawiono na to fakturę VAT.