Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
11.03.2024 Podatki

Podatnik pracuje na etacie. Dostał propozycję od swojego szefa, żeby część tego, co świadczy w ramach umowy o pracę, przenieść do założonej przez podatnika firmy. Czy w takiej sytuacji może on skorzystać z podatku liniowego?

Porada nieaktualna
06.03.2024 Podatki

Od marca 2024 r. zatrudniamy pracownika na podstawie dwóch stosunków pracy. Pracownik ma prawo do podwyższonych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu (300 zł) w odniesieniu do przychodów z obu umów o pracę. Czy mamy obowiązek ograniczenia wysokości tych kosztów do rocznego limitu przewidzianego dla więcej niż jednego stosunku pracy?

W trakcie aktualizacji

Zatrudniamy informatyków i programistów, dla których przeważającą częścią ich zadań jest tworzenie programów komputerowych (aplikacji i gier). Dochodzi tu do powstania utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przekazania tych praw pracodawcy. Na realizację tych zadań pracownicy poświęcają od 60% do 80% swojego czasu pracy. Podczas audytu księgowego w maju 2023 r. okazało

Artykuł nieaktualny
13.12.2022 Podatki

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się zasady rozliczania w kosztach podatkowych składek na ZUS finansowanych przez pracodawców. Obecnie o rozliczeniu w kosztach takich składek decyduje ich zapłata w terminie wynikającym z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki wprowadzonej zmianie wielu pracodawców szybciej rozliczy składki w kosztach podatkowych.

W trakcie aktualizacji
13.12.2022 Podatki

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2 (wersja 9). Dotychczas służył on tylko płatnikom do składania oświadczenia w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Po zmianach podatnicy mogą złożyć za jego pomocą również inne oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość płaconej zaliczki na PIT. To jednak nie jedyna zmiana, jaka z tym dniem zaczęła obowiązywać w relacji podatnik-płatnik

Artykuł nieaktualny
13.12.2021 Podatki

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu przychodów m.in. ze stosunku pracy, umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej. Nowe przepisy ustawy o pdof zmodyfikowały zasady obliczania podatku od wynagrodzeń (wprowadzono nową skalę podatkową i kwotę zmniejszającą podatek), a także ustalono nowe preferencje podatkowe (w postaci m.in. zwolnień od podatku wybranych przychodów

Artykuł
24.06.2021 Kadry i płace

Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy uzgodni z nim, że urlop ten będzie wykorzystany w ramach kolejnej umowy o pracę zawieranej bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy. Takie porozumienie najlepiej sporządzić w formie pisemnej.

Artykuł
29.05.2020 Podatki Ubezpieczenia

MF planuje kolejny raz wydłużyć termin zapłaty zaliczek w PIT. Zaliczki pobrane w marcu płatnicy będą mogli wpłacić do 20 sierpnia 2020 r., zaś zaliczki pobrane w kwietniu do 20 października 2020 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez MF w tej sprawie. Aby wydłużone terminy mogły być stosowane rozporządzenie powinno zostać dzisiaj opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Artykuł
09.01.2020 Podatki

Płatnik nie może zaprzestać naliczania kosztów uzyskania przychodów na wniosek pracownika, który jest zatrudniony również w innym zakładzie pracy. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
13.08.2019 Podatki

Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje nowe zwolnienie podatkowe w stosunku do przychodów pracowniczych i ze zlecenia dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Pełna roczna kwota przysługującego zwolnienia wynosi 85 528 zł. Nową preferencją podatkową są objęte nie tylko wypłaty pieniężne, ale też świadczenia nieodpłatne oraz w naturze. Warunkiem jest to, aby pochodziły ze stosunku służbowego, stosunku pracy,

Artykuł
08.08.2019 Podatki

Pracownik, któremu pracodawca dofinansował ze środków ZFŚS koszt wycieczki, nie uzyskuje przychodu ze stosunku pracy. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
13.02.2005 Kadry i płace

Stosunek pracy jest stosunkiem prawnym nawiązywanym między pracodawcą a pracownikiem. Mimo jego powszechności wciąż pojawiają się wątpliwości, a także nieprawidłowości przy jego nawiązywaniu.

Porada
13.02.2005 Obrót gospodarczy

Pracownik był zatrudniony od 3 grudnia 1990 r. do 31 maja 2002 r. W maju 2001 r. zakład otrzymał decyzję o zajęciu wynagrodzenia za pracę z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Wynagrodzenie było zajęte od maja 2001 r. do maja 2002 r. włącznie (informacja w świadectwie pracy). W lipcu 2002 r. otrzymaliśmy pismo od komornika o braku dalszych potrąceń alimentacyjnych. Zakład udzielił odpowiedzi

Porada
29.05.2004 Obrót gospodarczy

Jestem właścicielem firmy reklamowej. Zatrudniam osoby przy wykonywaniu projektów reklam. Jeden z pracowników w czasie godzin pracy zrobił projekt na prywatne zlecenie. Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie? Do kogo należą prawa autorskie do tego projektu?

Porada
27.02.2004 Podatki

Nasz pracownik założył działalność gospodarczą. Czy możemy kupować od niego towary i korzystać z jego usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej? Czy wypłacone mu kwoty nie będą traktowane jako przychody ze stosunku pracy?

Porada
27.02.2004 Podatki

W styczniu br. w ramach promocji obniżyliśmy ceny na nasze usługi. Skorzystali z tego między innymi nasi pracownicy. Czy w przypadku gdy pracownik korzystał z naszych usług po obniżonej cenie, należy to potraktować jako świadczenie częściowo odpłatne, czyli przychód ze stosunku pracy?

Porada
13.01.2004 Kadry i płace

Zawarłem z jedną z pracownic umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Kiedy taka umowa przestaje mnie obowiązywać? Czy mogę zrezygnować z umowy i zaprzestać wypłaty odszkodowania, jeśli dalsze jej trwanie nie jest mi potrzebne?