Objęcie świadectw użytkowych w zamian za umorzenie akcji w spółce akcyjnej nie oznacza powstania przychodu podatkowego. Przychód powstaje dopiero w momencie otrzymania dywidendy, do której te świadectwa uprawniają - wyrok NSA z 17 maja 2022 r., sygn. akt. II FSK 2386/19.
18 września 2021 r. zmienione zostały niektóre przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany dotyczą m.in. oskładkowania wspólników spółek jednoosobowych, zasad pobierania odsetek za zwłokę w zapłacie składek oraz zasad przeprowadzania kontroli przez ZUS. To dopiero pierwszy etap zmian wprowadzanych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Kolejne wejdą w życie od 1 stycznia 2022
Wypracowany zysk netto spółek kapitałowych może być przeznaczony m.in. na dywidendę dla wspólników. „Wypłata” zysku może nastąpić nie tylko w formie pieniężnej, ale także niepieniężnej, np. poprzez przekazanie wspólnikom środków trwałych, zapasów itp. W publikacji omówione zostały kwestie zasad i podatkowego rozliczenia wypłaty dywidend. Przedstawiono również ewidencję księgową w spółkach wypłacających
Spółka osobowa powstała podczas przekształcenia spółki akcyjnej ma prawo skorygować jej zeznanie w podatku dochodowym od osób prawnych - wyrok NSA z 26 sierpnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 499/10).
Prezes spółki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, ale ma podpisaną umowę o zarządzanie spółką dostał zaproszenie na branżową konferencję. Spółka jest gotowa zwrócić koszty uczestnictwa w tej imprezie. Jak powinniśmy potraktować taki wydatek po stronie prezesa?
Spółka akcyjna jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej. Spółka akcyjna ma stratę. Jeśli jej strata przewyższy dochód osiągnięty w spółce komandytowo-akcyjnej i przypadający na spółkę akcyjną, to czy spółka akcyjna nie zapłaci podatku?
Wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie jest traktowana jako sprzedaż. Oznacza to, że spółka, która np. przekazała nieruchomość udziałowcowi zamiast wypłacać mu dywidendę, uniknie opodatkowania zysku ze sprzedaży składników majątku. Co więcej, prawidłowość takiego stanowiska potwierdził niedawno w swoim wyroku NSA. Wypłata dywidendy w formie rzeczowej może być dla wielu podatników niezwykle atrakcyjnym
Czy realizacja dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie własności nieruchomości na udziałowca stanowi źródło przychodu dla spółki wypłacającej w tej formie dywidendę? Według fiskusa tak, nie - zdaniem wojewódzkich sądów administracyjnych. Spór w tej sprawie ostatecznie rozstrzygnie NSA. Warto jednak, by spółki, które zastanawiają się nad tą formą wypłaty dywidendy, znały argumenty obu
Czy od wniesienia przez spółkę akcyjną aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo powstałej spółki z o.o. w zamian za udziały należy uiścić pcc i w jakiej wysokości? Kto ten podatek płaci - spółka przekazująca czy przejmująca? Czy znajdzie zastosowanie zwolnienie, skoro spółka jest podatnikiem VAT, czy powinniśmy zapłacić VAT?
Spółka ma zamiar podnieść kapitał akcyjny do kwoty 500 000 zł z funduszu rezerwowego spółki w IV kwartale 2005 r. Czy wydatki poniesione przez spółkę w związku z zamiarem podwyższenia kapitału akcyjnego (akt notarialny, koszty ogłoszenia w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”) stanowią koszt uzyskania przychodu?
Spółka akcyjna podniosła kapitał zakładowy ze środków zgromadzonych na kapitale rezerwowym, utworzonym z niewypłaconych przez kolejne lata zysków spółki. Jednak równocześnie postanowiono, że podatek od tej operacji zapłacą nie akcjonariusze, lecz spółka z tego samego kapitału rezerwowego, powodując dalsze jego zmniejszenie. Kapitał zakładowy podniesiono o kwotę 450 000 zł. Proszę o informację, w jakiej
W spółce akcyjnej, której jestem akcjonariuszem, znacząco zmienił się w ciągu ostatnich miesięcy skład akcjonariuszy. Wszyscy założyciele naszej spółki, oprócz mnie, sprzedali swoje akcje nowemu akcjonariuszowi. Otrzymałem propozycję „nie do odrzucenia” - albo sprzedam nowym większościowym akcjonariuszom moje akcje, albo zostanę wykupiony. Czy mogę zostać przymusowo wykupiony z tej spółki?
Zarząd spółki może podnieść jej kapitał zakładowy bez zwoływania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, jeśli ma upoważnienie w statucie.
Zwracamy się z prośbą o zajęcie stanowiska, czy wydatki poniesione na spotkanie integracyjne dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów spółki akcyjnej? Czy tego typu wydatek mieściłby się w definicji świadczeń na rzecz pracowników? Czy też impreza ta może być sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
Zamierzam kupić spółkę akcyjną oraz równolegle nabyć - od osób wobec których spółka jest dłużnikiem - wierzytelności wobec spółki (cesja wierzytelności). Sekwencja czynności byłaby taka: kupuję wierzytelności, a następnie kupuję 100% akcji spółki od akcjonariuszy. Następnie, po uregulowaniu sytuacji prawnej spółki, zamierzam sprzedać jej akcje. Moje pytanie dotyczy tego, czy przychód ze sprzedaży akcji