W prowadzonej działalności, opodatkowanej VAT, korzystam z leasingowanych samochodów (leasing operacyjny; od rat leasingowych odliczam 60% VAT naliczonego). Czasami zezwalam, aby pracownicy korzystali z tych samochodów do celów prywatnych. Ostatnio pojawiła się w prasie informacja, że w przypadku leasingowanych samochodów istnieje konieczność opodatkowania VAT takiego prywatnego wykorzystywania samochodu
Nasza spółka z o.o. nabywa i odprzedaje używane samochody. Samochody te są nabywane po zakończeniu umów leasingu, w sytuacji gdy umowa leasingu przewiduje ich sprzedaż osobom trzecim. Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym będą miały te transakcje w kontekście zmian, które zaszły w prawie podatkowym po 1 maja br. (VAT)?
W odpowiedzi udzielonej w „Monitorze Księgowego” (data wydawnicza 1-15 grudnia 2003 r.) na pytanie: Jak rozliczać VAT od odsprzedaży używanych samochodów osobowych z importu, jednoznacznie stwierdzono, że odsprzedaż samochodów osobowych jest zwolniona częściowo z VAT, przytaczając jako podstawę prawną przepis § 67 pkt 9 rozporządzenia z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku VAT. Problem ten stał się przedmiotem
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na kupnie-sprzedaży używanych samochodów. Dowiedziałem się, że będę płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda? Proszę o wytłumaczenie kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych skupu i sprzedaży samochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Na jakich zasadach opodatkowany lub zwolniony od VAT jest import używanych samochodów? Czy dalsza odsprzedaż tych samochodów jest zwolniona? Czy fakt, że poprzedni użytkownik samochodu nie był podatnikiem VAT, ma znaczenie dla rozliczenia tego podatku?