Porady i artykuły

Artykuł

Radcy prawni i pozostali przedstawiciele zawodów prawniczych, prowadzący działalność na podstawie wpisu do CEIDG, mogą korzystać z oskładkowania w ramach „małego ZUS plus”, jeżeli spełniają warunki wskazane w ustawie systemowej dla tej formy rozliczenia. Na prawo do skorzystania z preferencji nie wpływa obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. zmiana przepisów, na mocy której m.in. adwokaci, notariusze i

Artykuł
06.08.2019 Podatki

Prawnik prowadzący działalność gospodarczą w formie kancelarii prawnej nie może stosować 50-procentowych kosztów podatkowych do wynagrodzenia za opinie sporządzane na podstawie umów cywilnoprawnych - wyrok NSA z 9 lipca 2019 r., sygn. akt II FSK 2521/17.

Artykuł

W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia

Porada

Jesteśmy spółdzielnią i zatrudniamy radcę prawnego na umowę o pracę na część etatu. Ostatnio radca wystawił nam rachunek - dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa procesowego. Jak należy potraktować taki przychód?

Porada
05.04.2011 Podatki

Radca prawny udzielający pomocy prawnej w ramach spółki osobowej nie musi sam płacić VAT od spraw z urzędu. Płatnikiem VAT jest w tym przypadku kancelaria - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 stycznia 2011 r. (sygn. akt I FSK 1312/10).