Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” – ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2023 r. upływa 2 kwietnia 2024 r.
Płatnicy składek są zobowiązani do przekazania do ZUS formularza ZUS ZSWA za 2023 r. Zasadniczo mają na to czas do 2 kwietnia 2024 r. W niektórych przypadkach termin przekazania ZUS ZSWA może być inny, np. jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o emeryturę pomostową
W 2024 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej, nowych limitów podatkowych świadczeń pracowniczych oraz emerytur pomostowych dla pracowników.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2022 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 31 marca 2023 r.
Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza ZUS ZSWA „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Termin złożenia tego dokumentu za 2022 r. upływa 31 marca 2023 r.
Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” - ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2021 r. upływa 31 marca 2022 r.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2021 r. Termin złożenia tego dokumentu upływa 31 marca 2022 r.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2020 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 31 marca 2021 r.
Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2020 r. upływa 31 marca 2021 r.
Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub wykonujących pracę w szczególnym charakterze mają obowiązek przekazania do ZUS do 31 marca danego roku wypełnionego formularza ZUS ZSWA za rok poprzedni. Dokument ten powinien zawierać informacje o pracownikach, za których płatnik był zobowiązany opłacać składkę na FEP w ubiegłym roku. Termin na złożenie tego dokumentu za 2019 r. mija
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2019 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 31 marca 2020 r.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2018 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 1 kwietnia 2019 r.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Do 31 marca 2017 r. niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazania do ZUS informacji ZUS ZSWA za 2016 r. Jest to zgłoszenie danych o pracownikach wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istniał obowiązek opłacania składki na FEP w poprzednim roku.
Pracodawca zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub wykonujących pracę o szczególnym charakterze do 31 marca 2015 r. ma obowiązek przekazania do ZUS wypełnionego formularza ZUS ZSWA za 2014 r. Dokument ten powinien zawierać informacje o pracownikach, za których płatnik był zobowiązany opłacać składkę na FEP w ubiegłym roku. Składanie druku ZUS ZSWA w trakcie roku obowiązuje płatnika w
Nasz pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w grudniu br. ukończy 60 lat. Posiada orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy - w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w maju 1995 r., i z ogólnego stanu zdrowia. Pracownik ma 27-letni staż pracy (wypracowany też po wypadku) i pobiera rentę wypadkową. Czy będzie mógł uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania
Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej?
Były pracownik naszego zakładu zwrócił się o wydanie zaświadczenia o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach w latach 1973-1975, twierdząc, że w tym czasie był zatrudniony jako pracownik młodociany (w okresie uczęszczania do szkoły zawodowej), a pracę wykonywał 6 godzin dziennie przez 3 dni w tygodniu. Wystawiając świadectwo pracy w szczególnych warunkach (przy azbeście) wykazaliśmy jedynie okres
Wprowadzone ostatnią nowelizacją zmiany w ustawie emerytalnej wciąż wzbudzają wiele wątpliwości. Większość z nich obowiązuje od 16 września 2005 r., natomiast 1 stycznia 2007 r. wejdą w życie przepisy nowelizujące uprawnienia emerytalne górników.
Do 31 marca 2011 r. płatnicy składek muszą przekazać do ZUS dokument potwierdzający, w jakich okresach, przy której pracy i w jakim wymiarze zatrudniali pracowników w szczególnych warunkach, za których byli zobowiązani opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Powinni w nim podać odpowiednie dane zarówno za 2010 r., jak i za 2009 r.
Nasz pracownik, kierowca samochodu przewożącego paliwa, za którego opłacaliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, z dniem ukończenia 60 lat (w czerwcu br.) przeszedł na wcześniejszą emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy. Zatrudniliśmy go od listopada ponownie na tym samym stanowisku. Czy należy naliczać za niego składkę na FEP, skoro już ma emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach?