Pracodawca zawiera z pracownikiem porozumienie zmieniające jego wynagrodzenie zasadnicze. Od kiedy zaczyna działać takie porozumienie?
Pracownik w wieku przedemerytalnym, a więc chroniony przed zwolnieniem z pracy, nie zgadza się na podpisanie porozumienia o zakończeniu umowy o telepracę i zawarcie nowej umowy o pracę, w której przewidziany jest tryb pracy hybrydowy (2 dni w biurze i 3 dni w domu). Czy wobec odmowy zawarcia porozumienia pomimo ochrony przedemerytalnej możemy zastosować wobec tego pracownika wypowiedzenie zmieniające
Mamy zawartą z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, która będzie obowiązywać jeszcze przez 38 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Czy w związku ze zmianami przepisów powinniśmy taką umowę skrócić do 33 miesięcy liczonych od dnia obowiązywania nowych przepisów? Co w sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się na jej skrócenie?
Niektórzy z naszych pracowników, obok wynagrodzenia stałego, od 1 stycznia br. otrzymują prowizję. Prowizja nie jest jednak wpisana do umowy o pracę. Czy jej wypłata jest zatem zasadna? Czy powinniśmy wprowadzić aneks do umowy przyznający prowizję? Czy możemy zrobić to wstecz?
Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zatrudnienia jest zmniejszenie wynagrodzeń pracowników, które wiąże się często z obniżeniem wymiaru etatu. Wynagrodzenie można zmniejszyć za porozumieniem stron albo w formie wypowiedzenia zmieniającego.
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych przewidują szansę na awans wewnętrzny dla wyróżniających się pracowników samorządowych. W praktyce zamiast urzędników, w drodze awansu wewnętrznego na stanowiska urzędnicze są często przenoszeni pracownicy zatrudnieni wcześniej na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Zdaniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji taka praktyka jest niedopuszczalna.
Nasza firma znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W obecnej chwili jesteśmy w stanie wypłacać pracownikom regularnie wyłącznie wynagrodzenie za pracę. Na podstawie obowiązującego w naszym zakładzie regulaminu wynagradzania pracownikom zostały zagwarantowane takie świadczenia, jak premie regulaminowe oraz nagrody uznaniowe. Niestety, na ich wypłatę nie mamy środków. Czy w takiej sytuacji mamy
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na 3 lata. Jesteśmy zadowoleni z pracy tego pracownika i chcielibyśmy zatrudnić go na czas nieokreślony. Jak najprościej zmienić umowę terminową na bezterminową?
Nasz zakład pracy przeżywa poważne trudności ekonomiczne. Obowiązujący w naszej spółce regulamin wynagradzania gwarantuje pracownikom bardzo wysokie świadczenia w postaci premii regulaminowych i nagród uznaniowych. Czy istnieje w takiej sytuacji możliwość czasowego zawieszenia stosowania tego regulaminu? W jaki sposób można to zrobić?
Jeden z zatrudnionych w naszym zakładzie pracowników chciałby wykonywać pracę w systemie skróconego tygodnia pracy. Złożył wniosek w tej sprawie. Czy możemy wprowadzić taki system czasu pracy w porozumieniu zmieniającym umowę o pracę zawartą z tym pracownikiem, czy powinniśmy zawrzeć z nim nową umowę?