Porady i artykuły

Artykuł aktualny
07.06.2024 Podatki

Podatnik może skorygować błędnie zastosowaną stawkę podatku (23%) na prawidłową stawkę obniżoną (8%) niezależnie od tego, czy sprzedaż była udokumentowana paragonem czy fakturą. TSUE uznał, że organ podatkowy może odmówić zwrotu nadpłaty tylko wtedy, gdy wykaże, że nienależny VAT zapłacony przez podatnika został całkowicie „zneutralizowany” – wyrok TSUE z 21 marca 2024 r. w sprawie C-606/22.

Artykuł aktualny
07.06.2024 Podatki

W przypadku niedojścia do umowy warunkiem dopuszczalności korekty VAT należnego od zadatku jest zwrot tego zadatku na rzecz kupującego odstępującego od umowy przedwstępnej – wyrok NSA z 25 stycznia 2024 r., sygn. akt I FSK 2075/19.

Artykuł aktualny
06.06.2024 Podatki

Podstawa opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia udziałów w spółce powinna odpowiadać realiom konkretnej transakcji, a nie opierać się na spekulatywnej, niepewnej opinii biegłego. Takie stanowisko zajęto w wyroku NSA z 28 września 2023 r., sygn. akt III FSK 2833/21.

Artykuł aktualny

Od 1 stycznia 2024 r. część sprzedawców ma obowiązek pobierać opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W opracowaniu omawiamy ten obowiązek oraz podatkowe skutki pobierania takich opłat wraz z ich ewidencją księgową. W opracowaniu uwzględniono stanowisko MF z 28 marca 2024 r. W pierwszej wersji raportu Mk redakcja i autor przedstawiali inne stanowisko w przedmiocie przychodów i

Artykuł aktualny
08.01.2024 Podatki

Od 1 stycznia 2024 r. sprzedaż w opakowaniach plastikowych jest obciążana dodatkową opłatą. Według interpretacji MF należy ją wliczyć w cenę sprzedaży i opodatkować stawką właściwą dla sprzedawanego produktu. Nie trzeba jej osobno wykazywać na paragonie i osobno opodatkowywać VAT. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej redakcji „Dziennika Gazety Prawnej”.

Artykuł aktualny
28.09.2023 Podatki

Zasady rozliczania dla VAT opakowań ulegną zmianie w związku z wejściem w życie ustawy z 15 czerwca 2023 r. wprowadzającej w Polsce tzw. system kaucyjny, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku pobierana będzie kaucja. Będzie ona zwracana w momencie zwrotu opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym

Artykuł aktualny
17.08.2023 Podatki Ubezpieczenia

Od 19 sierpnia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady oskładkowania i opodatkowania wynagrodzeń kierowców realizujących przewozy międzynarodowe. Po zmianach wolna od podatku jest kwota w wysokości stanowiącej równowartość 20 euro za każdy dzień ich przebywania poza granicami Polski. Natomiast z podstawy oskładkowania obecnie należy wyłączyć równowartość 60 euro za każdy dzień zagranicznego

Artykuł aktualny
14.07.2023 Podatki

Zmiana ceny sprowadzonego z zagranicy samochodu osobowego, jako podstawy opodatkowania akcyzą, może mieć miejsce, o ile strony tak się uprzednio umówiły przez wskazanie przesłanek zmniejszenia albo zwiększenia ceny, co może wyrażać się m.in. w uzgodnieniu rabatu cenowego – wyrok NSA z 12 stycznia 2023 r., sygn. akt I GSK 720/19.

Artykuł aktualny
11.05.2023 Podatki

Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną w sprawie opodatkowania VAT kwot pobieranych od abonenta za przedwczesne rozwiązanie umowy. Pierwotnie – w interpretacji indywidualnej wydanej w 2018 r. – Dyrektor KIS zajął stanowisko, że kwoty te nie podlegają VAT. Szef KAS uznał to stanowisko za nieprawidłowe i stwierdził, że zwracane kwoty ulgi są wynagrodzeniem za usługę, a zatem podlegają opodatkowaniu

Artykuł aktualny
09.05.2023 Podatki

Jeżeli w ramach umowy stałej współpracy wartość dostawy towarów, stanowiąca podstawę opodatkowania VAT, będzie – z przyczyn dostosowania cen umownych do panujących warunków rynkowych – okresowo weryfikowana i odpowiednio korygowana in plus albo in minus, to należy rozliczać tę korektę na bieżąco, a więc nie trzeba dokonywać korekty wstecznej – wyrok NSA z 15 lutego 2023 r., sygn. akt I FSK 2172/19.

Artykuł aktualny
04.11.2022 Podatki

Przy sprzedaży egzekucyjnej w formie licytacji nie jest wymagany aktualny operat szacunkowy licytowanej nieruchomości. Jeżeli wynikająca z licytacji cena nabycia nieruchomości jest wyższa niż przyjęta w sporządzonym ponad rok wcześniej operacie, to ta wyższa cena może być przyjęta jako wartość rynkowa, czyli jako podstawa opodatkowania PCC - wyrok NSA z 21 lipca 2022 r., sygn. akt III FSK 739/21.

Artykuł aktualny

Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.

Artykuł nieaktualny
12.08.2022 Kadry i płace

Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie pracowników, powinien rozważyć możliwość zawarcia umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ponieważ te formy powierzenia pracy są dla niego najkorzystniejsze. Natomiast z najwyższymi kosztami zatrudnienia i największą liczbą obowiązków muszą liczyć się podmioty zawierające umowę o pracę.

Poprzednia Następna