Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według założeń projektodawców ma on się przyczynić do uproszczenia i unowocześnienia procedur podatkowych oraz uszczelnienia systemu poboru podatków. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa, obniżona do 4% stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Z preferencyjnej stawki odsetek pracodawca może korzystać tylko przez 6 miesięcy od dnia upływu terminu na złożenie deklaracji.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS od 9 października 2014 r. opłacają niższe odsetki od zaległości z tych tytułów. Odsetki w skali rocznej wynoszą od tej daty 8% (przed zmianą 10%), a obniżone 6% (przed zmianą 7,5%).
W maju br. rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z naszych pracowników. W czerwcu zorientowaliśmy się, że pracownik otrzymał za niskie wynagrodzenie za urlop, z którego korzystał w maju, i naliczyliśmy wyrównanie tego wynagrodzenia. Czy do wypłaty wyrównania musimy zastosować koszty uzyskania przychodów?
Spółka świadczyła usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Przez niedopatrzenie księgowej źle rozpoznano obowiązek podatkowy, w efekcie czego o miesiąc wcześniej opłaciliśmy podatek należny. Kontrola podatkowa, która została wszczęta po pół roku od tego zdarzenia, wykazała wskazane nieprawidłowości. Teraz urząd domaga się uregulowania odsetek od zaległości podatkowej, która faktycznie nie została
Polski parlament uchwalił już kolejną nowelizację Ordynacji podatkowej. Wprowadzane zmiany dotyczą m.in. składania przez podatników i płatników dokumentów elektronicznych, zasad sprawowania przez ministra ogólnego nadzoru w sprawach podatkowych, wysokości stawki odsetek za zwłokę, zasad udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, możliwości zwrotu