Organy podatkowe domagają się opodatkowania w Polsce dochodów wypłacanych obcokrajowcom przez polskie firmy. Nakazują tak, mimo że przepisy wiążą obowiązek podatkowy ze świadczeniem usług na terenie Polski. Sądy wydają jednak wyroki korzystne dla polskich firm. Na tej podstawie mają one szanse wygrać spór z organami podatkowymi w podobnych sprawach.
Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług jest pierwszą opublikowaną nowelizacją VAT. W poprzednim numerze Mk zostały omówione zmiany wprowadzone tą nowelizacją dotyczące zwolnień z VAT. Na łamach tego opracowania omówimy pozostałą część zmian wprowadzonych tą ustawą. Wejdą one w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.
Minister Finansów przygotował omówienie zmian wprowadzonych w przepisach VAT od 1 lipca 2011 r. Podstawową zmianą merytoryczną jest rozszerzenie katalogu towarów opodatkowanych u nabywcy na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wprowadzono w dostawach krajowych "złomu". Ze względu na brak definicji złomu powstały wątpliwości
Kluby fitness oferują usługi związane z rekreacją ruchową i poprawą kondycji fizycznej. Sprzedaż tych usług następuje zwykle poprzez dystrybucję biletów (jednorazowego wstępu) oraz karnetów okresowych (miesięcznych, kwartalnych czy rocznych). Sprzedawane bilety i karnety upoważniają do wejścia na siłownię (korzystania z przyrządów siłowych), udziału w zajęciach grupowych fitness i aerobowych. Kluby
Prowadzę kancelarię prawną i świadczę usługi dla klienta z Kanady. Są one związane z nieruchomością położoną w Polsce, natomiast jej właściciel mieszka na stałe w Kanadzie. Moje usługi polegają na pośredniczeniu w podpisywaniu umów z najemcami oraz reprezentowaniu klienta przed sądem w związku z zaległościami w opłatach. Czy w takich przypadkach mam na wystawianych fakturach naliczać VAT?
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Spółka z o.o. ma zakład za granicą. Wykonuje tam na rzecz kontrahenta niemieckiego usługi budowlano-montażowe. Czy VAT będzie płacony w Polsce, czy rozlicza go kontrahent z Niemiec? Jak ma wyglądać faktura VAT?
Czy koszty zwrócone przez zagraniczną firmę (w formie credit note) firmie polskiej w ramach współpracy handlowej, która była reprezentantem na targach w kraju (koszty stoiska itp.), należy opodatkować VAT lub potraktować jako pozostały przychód? Firma polska poniosła koszty i VAT naliczony odliczyła we właściwym czasie.
Polskie biuro podróży sprzedaje usługę turystyczną (dotyczącą imprezy w UE) firmie francuskiej, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Gdzie będzie miejsce opodatkowania tej usługi? Biuro podróży nie ma rejestracji VAT UE. Czy wystawienie przez polskie biuro podróży faktury „VAT marża” zgodnie z art. 119 i opodatkowanie usługi stawką 22% jest poprawne? Czy miejscem opodatkowania będzie