Porady i artykuły

Artykuł
19.08.2019
Artykuł

Transakcje zagraniczne sprawiają podatnikom kłopoty związane z ich prawidłowym rozliczeniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może skutkować błędami w dalszym rozliczeniu. Dlatego, aby zapobiec takim pomyłkom, warto przeanalizować poszczególne etapy związane z rozliczeniem zagranicznych

Artykuł

Transakcje zagraniczne nierzadko sprawiają wiele kłopotów związanych z prawidłowym ich rozliczeniem. Wynika to m.in. z faktu, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu towaru składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może powodować błędy w dalszym rozliczeniu. Przykładowo błędne ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego w VAT może spowodować w konsekwencji nieprawidłowe

Porada
17.07.2006 Podatki

Korzystałem z usługi transportu lotniczego na odcinku USA-Port Lotniczy Kraków. Czy powinienem zakupioną usługę transportową rozliczyć jako import usług w Polsce? Nie jesteśmy zleceniodawcami. Otrzymujemy refaktury od dostawcy towaru, który zleca transport do Polski. Towar z lotniska odbieramy we własnym zakresie.

Porada
17.07.2006 Podatki

Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?

Porada
02.06.2006 Podatki

Moja spółka sprowadziła z USA sprzęt, który będzie środkiem trwałym. Odprawa celna i zapłata VAT z SAD nastąpiły 29 maja br. Czy mogę w całości odliczyć ten VAT? Jeżeli tak, to czy VAT z SAD rozliczam w deklaracji za maj tylko jako podatek naliczony? Czy też podatek ten wykazuję jako podatek należny i naliczony?

Artykuł
13.09.2005

To, że spółka nabyła importowane części do napraw gwarancyjnych nieodpłatnie, nie pozbawiało jej prawa do odliczenia VAT związanego z importem. Przedmiotem opodatkowania był sam import. Podatnik nabywał więc automatycznie prawo do obniżenia VAT związanego z importem - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1202/05).

Porada
26.02.2005 Podatki

Spółka otrzymała pożyczkę z Niemiec poza systemem bankowym. Spłacając ją, płaci kapitał oraz odsetki. Czy odsetki należy traktować jako sprzedaż zwolnioną i wykazywać w deklaracji VAT-7 jako import usług ze stawką „zw.”?

Porada
13.01.2005 Podatki

Jesteśmy spółką z o.o. handlującą napojami alkoholowymi (winem). Jak zaksięgować otrzymane za darmo próbki wina z Chile? Próbki zostały zwolnione z cła i akcyzy. W jaki sposób otrzymanie próbek jest traktowane w ustawach podatkowych?

Porada
29.12.2004 Podatki

Jaki kurs waluty stosować przy eksporcie i imporcie - czy kurs średni, czy też kursy celne? Urząd celny stoi na stanowisku, że kursy celne, a urząd skarbowy, że kursy średnie tak jak przy dostawach wewnątrzwspólnotowych.

Porada
12.04.2004 Podatki

Zakupiliśmy maszynę w Niemczech za 10 000 euro. Zapłata należności nastąpiła 15 czerwca 2003 r. W listopadzie niemiecka firma zdemontowała maszynę na terenie Niemiec. Za tę usługę zapłaciliśmy 2000 euro 30 listopada 2003 r. Następnie 15 grudnia 2003 r. maszyna została przywieziona do Polski. W styczniu 2004 r. firma niemiecka, która wcześniej zdemontowała maszynę na terenie Niemiec, zmontowała tę maszynę

Artykuł
29.01.2004 Podatki

W odpowiedzi udzielonej w „Monitorze Księgowego” (data wydawnicza 1-15 grudnia 2003 r.) na pytanie: Jak rozliczać VAT od odsprzedaży używanych samochodów osobowych z importu, jednoznacznie stwierdzono, że odsprzedaż samochodów osobowych jest zwolniona częściowo z VAT, przytaczając jako podstawę prawną przepis § 67 pkt 9 rozporządzenia z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku VAT. Problem ten stał się przedmiotem

Porada
28.11.2003 Podatki

W dokumencie SAD z tytułu importu towarów został wyliczony podatek VAT od transportu zgodnie z oznaczeniem EXW w poz. 20 dokumentu SAD. Podatek VAT wyliczony przez agencję celną i zapłacony przez nas dokonany jest wyłącznie na podstawie faktury pro forma za transport. Po dwóch tygodniach otrzymujemy pocztą fakturę właściwą za transport, która kwotą należności różni się od faktury pro forma, najczęściej

Porada
29.10.2003 Podatki

Sprowadziłem z zagranicy używane samochody osobowe, które następnie odsprzedałem, odliczając od ich importu podatek naliczony. Organ podatkowy uznał jednak, iż podatek naliczony wykazany w dokumencie SAD, od sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych, nie podlega odliczeniu, gdyż odsprzedaż tych samochodów jest zwolniona z VAT. Czy rzeczywiście organ podatkowy postąpił prawidłowo?