Porady i artykuły

Artykuł aktualny

Kalendarium wydarzeń - październik 2024 r. 1 października 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Regulacja zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców i przedsiębiorców. Od 1 października 2024 r. istnieje możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową. W tym celu konieczne jest

Artykuł aktualny
09.09.2024 Podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało informator TPR. Stanowi on zaktualizowane zestawienie odpowiedzi na pytania w zakresie obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych – TPR). W publikacji odniesiono się do pytań i wątpliwości podatników CIT i PIT dotyczących sposobu wypełniania formularza TPR za 2023 r.

Artykuł aktualny
16.01.2024 Podatki

Zastosowanie safe harbour finansowego w 2024 r. warunkują ustalone rodzaje stopy bazowej i marży dla transakcji pożyczek, kredytów lub emisji obligacji. To, czy można to uproszczenie zastosować zależy od tego, czy dana transakcja spełnia warunki określone obwieszczeniem Ministra Finansów. Opisujemy, na czym polega to uproszczenie i jakie są warunki jego zastosowania.

Artykuł aktualny
03.10.2023 Podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczące metody koszt plus. Objaśnienia mają zastosowanie do transakcji kontrolowanych, realizowanych po 31 grudnia 2018 r. Publikacja objaśnień ma na celu wyjaśnienie praktycznych aspektów związanych ze stosowaniem metody koszt plus.

Artykuł aktualny
10.08.2023 Podatki

Przypominamy o terminach sporządzania wymaganych dokumentów z obszaru cen transferowych dla transakcji realizowanych w 2022 r. W przypadku gdy rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, lokalną dokumentację cen transferowych za 2022 r., należy sporządzić do 31 października 2023 r. Z kolei złożenie informacji o cenach transferowych (informacja TPR) powinno w tym przypadku nastąpić do końca listopada.

Artykuł aktualny
30.03.2023 Podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 5 dotyczące metody ceny odprzedaży. Objaśnienia mają zastosowanie do transakcji kontrolowanych, realizowanych po 31 grudnia 2018 r. Objaśnienia te pomogą podatnikom stosującym metodę ceny odprzedaży przy weryfikacji stosowanych cen transferowych. MF uporządkowało również przepisy rozporządzeń o sporządzaniu dokumentacji

Artykuł nieaktualny
14.10.2022 Podatki

W 2023 r. w życie wejdzie wiele zmian w ustawach podatkowych. Zgodnie z nowelizacją z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa z 7 października 2022 r. lub nowelizacja) podatnicy nie zapłacą minimalnego podatku dochodowego za 2022 r. - sama konstrukcja tego podatku ma być zmieniona. Zostaną też uchylone przepisy o tzw.

Artykuł nieaktualny
07.06.2022 Podatki

Informację o cenach transferowych można podpisać za pomocą dowolnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego akceptowanego w innym kraju UE. Skutki prawnopodatkowe związane z danymi z informacji o cenach transferowych obciążają podmioty powiązane zobowiązane do złożenia informacji, a nie pełnomocników. Ci mogą jednak ponieść odpowiedzialność karno-skarbową. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Artykuł nieaktualny
12.04.2022 Podatki

Od 8 kwietnia 2022 r. obowiązują rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych (CT) w zakresie PIT oraz CIT. Nowelizacje wprowadzają zmiany w zawartości lokalnych i grupowych dokumentacji CT. Przedstawiamy, co należy uwzględnić, sporządzając dokumentacje podatkowe.

Artykuł aktualny
14.02.2022 Podatki

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady ustalania wartości transakcji dla celów stosowania cen transferowych. Zmiana sposobu ustalania wartości transakcji kontrolowanych wpływa bezpośrednio na obowiązek sporządzania dla nich dokumentacji podatkowych w zakresie cen transferowych.

Artykuł nieaktualny
16.08.2021 Podatki

MF opublikował projekt z 26 lipca 2021 r. dotyczący zmian podatkowych, które mają być wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Dla podatników PIT przewiduje się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł oraz wzrost limitu drugiego progu podatkowego do 120 000 zł. Podatnicy CIT skorzystają m.in. w szerszym zakresie z tzw. estońskiego CIT, a podatnicy VAT będą mogli tworzyć grupy podatkowe