Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.
Jeden z kontrahentów podatnika zażądał uzupełnienia dokumentacji dotyczącej negocjowanej transakcji o zaświadczenie, że potencjalny wykonawca usługi nie zalega z podatkami. Czy można taką opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Zaświadczenie o wysokości przychodu wypłaconego w 2018 r. zatrudnionym emerytom i rencistom należy złożyć do ZUS 28 lutego 2019 r. W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, przychód uzyskany z tytułu zatrudnienia może wpłynąć na zawieszenie lub zmniejszenie otrzymywanego z ZUS świadczenia.
Pracodawca zatrudniający pracownika ubiegającego się o emeryturę, rentę lub o ustalenie kapitału początkowego jest zobowiązany m.in. do wystawienia mu zaświadczenia o wysokości przychodu uzyskanego za poszczególne lata kariery zawodowej. Wskazane jest, aby wystawiając zaświadczenie skorzystał ze wzoru przygotowanego przez ZUS. Od 2 sierpnia 2018 r. ZUS udostępnił nową wersję takiego formularza - ZUS
Na swojej stronie internetowej ZUS poinformował o zmianie niektórych formularzy związanych z przyznawaniem świadczeń emerytalnych i rentowych. Najważniejsza aktualizacja dotyczy formularza zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS RP-7, który został zastąpiony przez nowy formularz ZUS ERP-7.
Płatnicy składek zatrudniający emerytów i rencistów mają obowiązek potwierdzić im wysokość wynagrodzeń wypłaconych w 2012 r. Powinni to zrobić na tyle szybko, aby uprawnieni mogli dostarczyć do ZUS wystawione zaświadczenie najpóźniej 28 lutego 2013 r.
Zgłosił się do nas pracownik, który pobiera emeryturę i jest u nas zatrudniony na 3/4 etatu, z prośbą o wystawienie zaświadczenia na formularzu ZUS Rp-7. Czy na każde jego żądanie powinniśmy wystawiać Rp-7 za cały okres zatrudnienia? Czy wystarczy, jeżeli takie zaświadczenie wydrukujemy z naszego programu kadrowo-płacowego?
Płatnicy składek zatrudniający emerytów i rencistów muszą do końca lutego br. wystawić zaświadczenie o wysokości przychodu, jaki wypłacili im w 2010 r. W dokumencie tym powinny zostać uwzględnione wypłaty objęte składką na ubezpieczenie emerytalne, a także wypłacone zasiłki w razie choroby i macierzyństwa.
Planujemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia kilku studentów. Nie wiem, czy wszyscy będą kontynuować naukę od października br. i nie mam pewności, czy będę musiał opłacać składki za te osoby. Czy mogę od nich żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich status, czy wystarczy samo oświadczenie?
Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści dorabiający do swoich świadczeń muszą rozliczyć się z ZUS. W tym celu zatrudniający ich płatnicy składek zobowiązani są wystawić im zaświadczenia potwierdzające przychód wypłacony w 2011 r.
Jakie są różnice w definicji samochodu w pdof i VAT? Jak powinno wyglądać zaświadczenie dotyczące pojazdów dla podatku dochodowego, a jak do VAT? Jak wygląda odliczenie paliwa do samochodów w 2011 r.?
Płatnicy składek są zobowiązani wystawić do 28 lutego 2018 r. zatrudnionym emerytom i rencistom zaświadczenie o wysokości przychodu wypłaconego w 2017 r. Czasami jednak są zwolnieni z tego obowiązku.
Obowiązek przedłużania do dnia porodu umowy tymczasowej zawartej z pracownicą w ciąży oraz nowe zasady naliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – to najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 czerwca 2017 r. w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych.
Płatnicy składek zatrudniający osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny muszą sporządzić i przekazać do ZUS zaświadczenia o kwocie uzyskanego przez te osoby przychodu. Rok rozliczeniowy dla tych osób trwa od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego roku bieżącego. W 2016 r. przedsiębiorcy mają czas na przekazanie zaświadczeń do 31 maja.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1
Zatrudniamy pracownika, który bardzo często, czasami dwa razy w miesiącu, przychodzi do działu kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik twierdzi, że zaświadczenie jest mu potrzebne do przedłożenia odpowiednim organom. Czy w każdym przypadku musimy wydawać takie zaświadczenia, czy możemy np. ograniczyć ich sporządzanie do jednego zaświadczenia na kwartał?
W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.
Od 1 lipca 2011 r. wejdzie w życie zasadnicza część przepisów ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Głównym celem ustawy jest to, by obywatel (także przedsiębiorca), zamiast udowadniać dokumentami określony stan faktyczny lub prawny, mógł składać oświadczenia w miejsce zaświadczeń. Zmiany wprowadzone ustawą likwidują wiele z biurokratycznych obowiązków nałożonych
W podstawie wymiaru zasiłku, który przysługuje pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy, mogą być uwzględnione również te świadczenia ze stosunku pracy, których nie wolno uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków wypłacanych za czas trwania zatrudnienia. W związku z tym, jeśli pracodawca rozwiąże umowę o pracę z pracownikiem, który ma prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia, powinien pamiętać, aby
Były zleceniobiorca zwrócił się do naszej firmy z prośbą o wydanie dokumentu potwierdzającego jego okres wykonywania pracy u nas na umowę zlecenia oraz wysokość osiąganych zarobków. Nasza firma zatrudnia głównie osoby na umowę o pracę. Tylko w razie zwiększonej ilości zadań zatrudniane są okresowo osoby na podstawie umowy zlecenia. Czy w przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia istnieje obowiązek wydania