Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.
Nasi magazynierzy wyrażają zgodę na potrącanie kwot pieniężnych w przypadku niedoborów stwierdzonych w magazynie. Chcemy, aby ich zgoda została zapisana w umowach o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Czy na tej podstawie będziemy mogli w przyszłości dokonywać potrąceń?
Spółka z o.o. sprzedała towar swojemu klientowi. Fakt ten został udokumentowany fakturą VAT nr 12. Następnie spółka udzieliła temu klientowi rabatu i wystawiła fakturę korygującą VAT nr 3. Tymczasem klient uregulował całą wartość faktury VAT nr 12, ale z opóźnieniem. W konsekwencji spółka z o.o. wystawiła notę odsetkową nr 1. Spółka z o.o. potrąciła wartość odsetek wynikających z noty odsetkowej nr