Błędne przeniesienie wartości z deklaracji VAT-7 za miesiąc poprzedni do deklaracji VAT-7 za miesiąc bieżący może być kwalifikowane jako oczywista omyłka, co wyłącza dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT. Sankcja ta nie powinna być zresztą stosowana w przypadku nieprawidłowości spowodowanych okolicznościami, które nie noszą znamion oszustwa czy nadużycia – wyrok NSA z 6 grudnia 2023 r., sygn. akt
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń luty 2024 r.
Pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku. Jest tak pod warunkiem, że pracodawca będący podatnikiem tego podatku dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-442/22.
Zrealizowanie dostawy towarów na rzecz oszustów, którzy towar odebrali i za niego nie zapłacili, nie zwalnia dostawcy od obowiązku zapłaty VAT od tej dostawy - wyrok NSA z 18 kwietnia 2023 r., sygn. akt I FSK 465/20.
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 czerwca do 4 lipca 2022 r.
Podatnik nie musi wykazywać przychodu z tytułu sprzedaży towaru na rzecz fałszywego przedstawiciela znanej marki odzieżowej, jeżeli towar ten został skradziony, a podatnik nie otrzymał za niego zapłaty. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Czas pandemii niewątpliwie wpływa negatywnie na działalność wielu firm, a wraz z końcem roku rośnie presja na zaprezentowanie dobrego wyniku finansowego i zaspokojenie oczekiwań inwestorów. Może to wywoływać większą pokusę do manipulacji księgowych.