Pod koniec sierpnia 2024 r. zapłaciłem opłatę skarbową związaną z pozwem o zapłatę przeciwko mojemu dłużnikowi. Czy taka opłata jest dla mnie kosztem podatkowym? Jeżeli tak, to kiedy mogę ją zaewidencjonować w pkpir? W dacie zapłaty czy po zakończeniu sprawy?
Jeden z kontrahentów podatnika zażądał uzupełnienia dokumentacji dotyczącej negocjowanej transakcji o zaświadczenie, że potencjalny wykonawca usługi nie zalega z podatkami. Czy można taką opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Kopie faktur załączane do wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem. Zdaniem MF poświadczenie każdej faktury przez urzędnika wymaga zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 5 zł od faktury. Oznacza to poważne obciążenie dla rolników występujących o zwrot. Poniżej fragment odpowiedzi MF na interpelację poselską. Opłacie skarbowej podlega w
Od 16 sierpnia 2006 r. notariusze nie są już płatnikami opłaty skarbowej od sporządzanych przez nich dokumentów. Wprowadzono również zasadę, że jeżeli podanie jest wnoszone w formie elektronicznej, to zapłata opłaty skarbowej również musi być dokonana w ten sposób.
Jeżeli z przepisów wynika obowiązek dołączenia do akt sprawy oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa (prokury), to z chwilą złożenia takiego dokumentu powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej. W sytuacji gdy przepisy proceduralne umożliwiają jedynie okazanie pełnomocnictwa lub zostaje ono zgłoszone do protokołu, to wobec braku złożenia dokumentu w postępowaniu nie ma obowiązku
W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.
Jestem przedsiębiorcą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki?
1 maja 2011 r. weszła w życie część zmian związanych z reformą ubezpieczeń społecznych w zakresie składki emerytalnej. Podstawowym założeniem tej reformy jest przesunięcie części składki emerytalnej do tej pory przekazywanej do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Jednym z elementów tej reformy są również zmiany podatkowe. Te najbardziej korzystne
Nasza firma dzierżawi grunt od gminy. Złożyliśmy podanie w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy. Czy od tego podania powinniśmy uiścić opłatę skarbową?
Jesteśmy jednostką budżetową gminy. Prowadzimy sprawy dotyczące dofinansowania z budżetu kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Dofinansowanie odbywa się na podstawie art. 70b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty i przyznawane jest na wniosek pracodawcy. Czy wnioski w tej sprawie podlegają opłacie skarbowej?
Prowadzę księgowość w gospodarstwie pomocniczym przy jednostce budżetowej i wykonujemy zadania z zakresu administracji rządowej. Czy taka jednostka jak nasza jest zwolniona z opłaty skarbowej? W urzędzie skarbowym usłyszałam, że podlegamy tej opłacie, gdyż nie jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Czy to prawda?
Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. W celu zarejestrowania tego samochodu muszę uzyskać zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Czy z jego uzyskaniem wiążą się jakieś opłaty?
W związku z nowelizacją Ordynacji podatkowej wprowadzono wiele zmian również w innych aktach prawnych. Jednym z nich jest ustawa o opłacie skarbowej.
Złożyłam zeznanie podatkowe, ale niedawno odnalazłam jeszcze kilka faktur remontowych. Zamierzam złożyć korektę zeznania. Czy od wyjaśnienia do korekty i wyrażonego w nim „czynnego żalu” powinnam zapłacić opłatę skarbową?
Wystąpiliśmy do urzędu skarbowego z zapytaniem o interpretację. Nie zgadzamy się jednak z udzieloną odpowiedzią i zamierzamy wystąpić z odwołaniem od otrzymanego postanowienia. Czy wiąże się z tym obowiązek opłaty skarbowej?
Uzyskałem uprawnienia do wykonywania działalności agenta ubezpieczeniowego. Czy od dokonania wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych należy uiścić opłatę skarbową?
W związku z ponowną nowelizacją przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należało zarejestrować umowę leasingu (aby móc korzystać z odliczeń podatku na zasadzie „starej” ustawy o VAT) w urzędzie skarbowym. Czy w związku z tą rejestracją należało zapłacić opłatę skarbową? Poniżej odpowiadamy na to pytanie i prezentujemy pismo Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru wydane w tej sprawie.
Nasza firma ma przejściowe kłopoty finansowe. Chcielibyśmy skorzystać z możliwości rozłożenia na raty bieżących podatków. Czy od wniosku w tej sprawie należy uiścić opłatę skarbową?