Porady i artykuły

Artykuł
03.11.2021 Rachunkowość firm

Przedłużająca się pandemia COVID-19 i nakładane w związku z tym ograniczenia w zakresie działalności powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się lub jest zmuszonych podjąć decyzję o likwidacji działalności. W tym materiale przedstawiamy, jak proces ten przebiega w księgach rachunkowych likwidowanej jednostki.

Artykuł
08.09.2021 Podatki

7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.

Artykuł

Likwidator spółki nie ma uprawnienia do inicjowania postępowań zmierzających do podważania ostatecznych decyzji podatkowych wydanych wobec spółki (wyrok WSA w Białymstoku z 28 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 980/17).

Porada
24.01.2018 Podatki

Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na dzień likwidacji przygotował wykaz składników majątku. Jak długo musi się wstrzymać ze sprzedażą tych rzeczy, żeby nie płacić od niej podatku?

Artykuł
28.11.2014 Podatki

Polska spółka ma prawo w Polsce rozliczyć stratę, która powstała na skutek działalności zlikwidowanego oddziału węgierskiego. Jest tak, nawet jeśli możliwość rozliczenia straty nie wynika wprost ani z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani z umowy polsko-węgierskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2401

Porada
12.12.2013 Podatki

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości odliczenia w Polsce strat, które powstały na skutek działalności gospodarczej prowadzonej przez oddział położony za granicą. Zdaniem organów podatkowych dotyczy to także strat ponoszonych przez oddziały polskich spółek położone w krajach Unii Europejskiej. Tymczasem ostatnio sądy administracyjne uznają za dopuszczalne rozliczenie

Porada

Z końcem września rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z pracowników z powodu likwidacji stanowiska. Podlegamy pod ustawę o zwolnieniach grupowych, w związku z czym pracownik nabędzie prawo do odprawy. Na tę osobę zostało wystawione niealimentacyjne komornicze zajęcie wynagrodzenia. Czy w tych okolicznościach odprawa będzie podlegała egzekucji?