Porady i artykuły

Porada
18.08.2020

PROBLEM W naszej spółce planujemy wprowadzenie dodatku pieniężnego na utrzymanie w czystości odzieży ochronnej. Czy będzie on zwolniony z oskładkowania? Jakie działania powinniśmy podjąć, aby ewentualne wyłączenie składkowe nie zostało zakwestionowane przez ZUS?

Porada
29.06.2018

Zajmuję się w zakładzie pracy sprawami bhp. Pracodawca polecił mi sporządzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla naszego zakładu. Wiem, że należy w niej opisać warunki ewakuacji oraz rodzaje sprzętu gaśniczego, który znajduje się w zakładzie. Czy w instrukcji powinienem uwzględnić także inne zagadnienia?

Porada
29.06.2018

Prowadzę niewielki zakład produkujący turystyczne palniki gazowe, w którego skład wchodzą: pomieszczenie dla pracowników z łazienką, 2 pomieszczenia produkcyjne i magazyn. Obecnnie na terenie zakładu jest zainstalowany hydrant wewnętrzny z wężem półsztywnym. W jaki sprzęt gaśniczy powinienem być zaopatrzony?

Porada
17.07.2006 Kadry i płace

Jestem zobowiązany do zapewniania pracownikom wody pitnej (pracują w pomieszczeniach produkcyjnych, w których temperatura przekracza 25oC). Dostawca wody spóźnił się i od początku zmiany roboczej nie było wody pitnej. Jeden z pracowników stwierdził, że do chwili zapewnienia przeze mnie wody będzie powstrzymywać się od pracy. Czy miał prawo tak postąpić?

Porada
22.02.2006 Kadry i płace

W naszej firmie jest zatrudnionych 10 pracowników. Na podstawie umów o pracę pracownicy będący sprzedawcami mają zapewnione raz na 4 miesiące nowe garnitury (ich koszt pokrywa zakład pracy do określonej kwoty). Chciałbym wprowadzić zmianę tego zapisu i zrezygnować z przyznawania tego uprawnienia. Stosowne postanowienie ogłosiłem na zebraniu pracowników. Sprzedawcy stwierdzili jednak, że garnitury stanowią

Porada
29.10.2005 Kadry i płace

Obuwie robocze, które zapewnia nasza firma, nie spełnia wymagań pracowników. Chcieliby więc dopłacić i nosić obuwie, które byłoby wygodniejsze i ładniejsze. W jaki sposób pracownicy mogą uczestniczyć w kosztach zakupu takiego obuwia?

Porada
13.10.2005 Kadry i płace

Pracownicy używają własnej odzieży roboczej, w zamian za co powinni otrzymywać ekwiwalent pieniężny. W jakiej wysokości i jak często należy go wypłacać?

Artykuł
13.08.2005 Kadry i płace

Odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 września 2001 r., SA/Bk 75/01, Pr. Pracy 2002/3/35).

Porada
13.07.2005 Kadry i płace

W jednym z pomieszczeń pracy (wykonywane są w nim prace produkcyjne) są tylko 2 okna (pomieszczenie ma 30 m2). Czy jest to zgodne z przepisami bhp? Czy muszę zainstalować w takim przypadku wentylację?

Artykuł
13.04.2005 Kadry i płace

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, jeżeli jest to konieczne ze względu na warunki wykonywania pracy. Wypełnianie tego obowiązku podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Porada
26.02.2005 Kadry i płace

Jestem właścicielem niewielkiego warsztatu mechanicznego, który mieści się w wynajętych pomieszczeniach. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy otrzymałem zalecenie przeprowadzenia pomiarów oświetlenia elektrycznego. Czy mimo że nie jestem właścicielem pomieszczeń, mam obowiązek przeprowadzenia tych pomiarów? Jeśli tak, to z jaką częstotliwością powinienem przeprowadzać pomiary oświetlenia

Porada
26.02.2005 Kadry i płace

Kilku moich pracowników pracuje czasami na dworze. Nie są to prace powodujące zabrudzenie odzieży, jednak niekiedy może ona ulec zamoczeniu. Czy muszę zapewnić im jakąś odzież ochronną? Czy istnieje gdzieś wyszczególnienie, przy jakich pracach pracodawca taką odzież musi przekazać zatrudnionym osobom?

Artykuł
13.05.2004 Kadry i płace

Od wielu lat pracodawcy działający w krajach Europy Zachodniej zobligowani są sporządzać ocenę ryzyka na poszczególnych stanowiskach pracy. Przed kilkoma laty, opierając się na rozwiązaniach zachodnich, obowiązek sporządzania oceny ryzyka wprowadzono także w Polsce.

Porada
13.04.2004

W wyniku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy otrzymałem nakaz oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego związanego z pracą wykonywaną przez moich pracowników. Obecnie zatrudniam 5 osób na stanowiskach pracy biurowej. Kto może przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego i jakie powinien mieć kwalifikacje?

Artykuł
29.01.2004 Kadry i płace

Jestem właścicielem firmy, która zajmuje się montażem urządzeń grzewczych. Zatrudniam 60 pracowników. Dotychczas zapewniałem pracownikom odzież i obuwie robocze. Jednakże ostatnio przeżywamy kłopoty finansowe. Czy w związku z tym mogę zaprzestać dostarczania pracownikom odzieży i obuwia roboczego?