Pracuję na umowę o pracę. Mam na tyle wysokie dochody, że już w połowie roku przekroczę pierwszy próg podatkowy. Jakie korzyści osiągnę, jeśli złożę w pracy oświadczenie, że chcę się rozliczać łącznie z mniej zarabiającą małżonką?
Odszkodowanie wypłacane menedżerowi z tytułu zawartej z nim umowy o zakazie konkurencji stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, od którego płatnik jest zobowiązany pobrać zaliczkę na PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej mogą być prowadzone przez cały rok. Specyfika niektórych rodzajów działalności gospodarczej powoduje, że mogą być one prowadzone tylko przez część roku, tj. w sezonie. Powoduje to liczne wątpliwości, jak rozliczać podatek dochodowy, VAT oraz podatek od nieruchomości od takiej działalności. W raporcie przedstawiamy omówienie podatkowych skutków prowadzenia
Jeżeli jestem czynnym podatnikiem VAT i otrzymuję zaliczki na poczet wykonania usługi dla firmy z Dominikany, to czy wystawiam fakturę zaliczkową? Zaliczki otrzymałam we wrześniu, a usługę wykonałam w listopadzie.
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zapłaciłem zaliczkę za materiały budowlane, na którą otrzymałem fakturę. Czy zaliczka ta jest kosztem uzyskania przychodu? Czy mogę odliczyć z niej VAT?
15 kwietnia 2013 r. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet usługi szycia z powierzonego materiału. Usługa jest świadczona dla kontrahenta z Norwegii i zostanie wykonana w czerwcu 2013 r. Czy zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2013 r. jesteśmy obowiązani do wystawienia faktury zaliczkowej? Czy z dniem 1 kwietnia 2013 r. coś się w tym względzie zmieniło?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością rozpoczęła prowadzenie działalności handlowej. W związku z tym poczyniła duże nakłady inwestycyjne, co wiąże się również z uzyskiwaniem sporych kwot zwrotu podatku naliczonego. Jednocześnie spółka jako płatnik zobowiązana jest do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy zatrudnionych pracowników. W związku z tym pojawiła się koncepcja zaliczania zwrotu VAT
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wysyłkowej - sprzedaż internetowa kosmetyków, biżuterii, zegarków na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W którym momencie powinienem zaewidencjonować sprzedaż w kasie fiskalnej? Czy powinno to nastąpić w momencie ustalenia warunków zawarcia transakcji (ceny, miejsca oraz terminu wysyłki), czy też w momencie nadania
Podatnik prowadzi sklep internetowy ze sprzętem elektronicznym. Otrzymywane wpłaty są księgowane przez banki w różnych godzinach, w tym w porze nocnej, jak również w dni wolne od pracy. Podatnik otrzymuje informacje o wpłatach dopiero w kolejnym dniu roboczym i dopiero wówczas jest w stanie wystawić paragon dokumentujący otrzymanie wpłat. W przypadku wpłat otrzymywanych pod koniec miesiąca oznacza
Jaką stawkę VAT zastosować, wystawiając fakturę na otrzymaną wpłatę od obecnie wynajmującego mieszkanie, gdy z przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego wynika, że wykup ma nastąpić najpóźniej między styczniem a kwietniem 2011 r. (wpłata wpłynęła w sierpniu tego roku)?