Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy
Intercyza wprowadzająca rozdzielność majątkową między małżonkami chroni przed egzekucją z majątku wspólnego w odniesieniu do zobowiązań podatkowych, które powstały po zawarciu tej umowy. Jeżeli zobowiązanie powstało przed zawarciem intercyzy, można je egzekwować z majątku wspólnego małżonków - wyrok NSA z 18 maja 2021 r., sygn. akt III FSK 3420/21.
Małżonkowie, którzy zawierają umowę o podziale majątku wspólnego, nie uzyskują z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik może zaliczyć do kosztów towary kupione od małżonka prowadzącego odrębną działalność gospodarczą. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Małżonek, który w prowadzonej działalności zamierza amortyzować środek trwały stanowiący współwłasność małżeńską, który był uprzednio amortyzowany przez współmałżonka, powinien ustalić jego wartość początkową w wysokości przyjętej wcześniej przez współmałżonka oraz kontynuować stosowaną przez niego metodę amortyzacji. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
Małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Każdy z nich zamierza wykorzystywać w tych działalnościach należący do nich składnik majątkowy. Jak w tej sytuacji ustalić jego wartość początkową na potrzeby amortyzacji?
W przypadku sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej za datę jej nabycia uznaje się dzień zakupu do majątku wspólnego. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Przekazanie przez jednego z małżonków całości prowadzonego przedsiębiorstwa drugiemu z nich nie podlega PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Mąż od półtora roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jego żona chce w tym roku złożyć firmę. Czy jako podmiot rozpoczynający działalność będzie mogła skorzystać z jednorazowej amortyzacji?
Intercyza przenosząca własność nieruchomości z majątku odrębnego małżonka do majątku wspólnego nie stanowi dla drugiego małżonka nabycia tej nieruchomości, od którego liczy się 5-letni termin wyłączający opodatkowanie PIT przychodu uzyskanego z jej zbycia - wyrok NSA z 8 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 2098/17.
Datą nabycia nieruchomości przez owdowiałego małżonka jest dzień jej zakupu do majątku wspólnego małżonków. Takie stanowisko zajął MF w interpretacji ogólnej z 6 lutego 2018 r., której treść przedstawiamy.
Przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do majątku odrębnego jednego z nich w drodze darowizny nie stanowi ponownego nabycia nieruchomości. Z tego powodu 5-letni termin wyłączający opodatkowanie zbycia tej nieruchomości nie rozpoczyna biegu od tej darowizny, lecz od chwili pozyskania nieruchomości do majątku wspólnego - wyrok NSA z 19 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 33/17.
Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy mogą opodatkować przychody z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% tylko do kwoty 100 000 zł rocznie. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu nową stawką ryczałtu w wysokości 12,5%.