Porady i artykuły

Artykuł aktualny
05.09.2023 Podatki

W przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia spółki cywilnej kosztem podatkowym z tego zbycia jest wartość bilansowa spółki cywilnej z dnia ustania jej bytu prawnego będąca jednocześnie początkową wartością bilansową spółki z o.o. – wyrok NSA z 30 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2403/20. Nie dotyczy to jednak zbycia udziałów, które nastąpiło po 31 grudnia 2021 r.

Artykuł nieaktualny

Zyski powstałe w spółkach są - w formie dywidend lub wypłat z zysku - wypłacane wspólnikom tych spółek. Na poczet dywidend lub wypłat z zysku wypłacane są również niekiedy zaliczki. W niniejszym raporcie omawiamy skutki podatkowe dokonywania takich wypłat przez polskie spółki wraz z ich ewidencją księgową.

Artykuł aktualny
05.11.2021 Podatki

Podatnicy wnoszący do spółki aport w postaci swojej wierzytelności wobec tej spółki mogą do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia aportu zaliczyć kwotę tej wierzytelności - wyrok NSA z 14 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 2977/18.

Artykuł nieaktualny
13.09.2021 Ubezpieczenia

Od 18 września 2021 r. obowiązują pierwsze zmiany przepisów, wprowadzone na mocy ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Od tej daty wchodzą w życie zmienione zasadniczo przepisy z zakresu ubezpieczeń i składek, dotyczące m.in.: dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zasad obejmowania ubezpieczeniami wspólników jednoosobowych spółek

Artykuł nieaktualny
15.08.2021 Ubezpieczenia

Płatników składek i zasiłków czekają duże zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń. Ustawa nowelizująca przewiduje zmiany m.in. w dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnych, rentowych i chorobowych, w zakresie kontroli ZUS, w przedawnieniu należności składkowych, a także w ustalaniu stopy procentowej składki wypadkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS. Nowe przepisy

Artykuł aktualny
06.08.2021 Podatki

Jeżeli spółka niebędąca podatnikiem CIT nabywa, a potem zbywa certyfikaty inwestycyjne, to uzyskana z tego tytułu kwota jest dla wspólnika spółki będącego osobą fizyczną przychodem z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych - wyrok NSA z 7 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 3591/18.

Artykuł nieaktualny
15.07.2021 Podatki

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

Artykuł
09.01.2020 Podatki

Czynsz płacony przez spółkę komandytową za wynajem nieruchomości od jednego z jej wspólników stanowi koszt uzyskania przychodów tej spółki, w tym wspólnika świadczącego tę usługę. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku pozostałych spółek osobowych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
30.08.2019 Podatki

Jeżeli wspólnicy spółki cywilnej wykorzystują prywatne samochody osobowe na potrzeby tej spółki każdy wspólnik powinien rozliczać te wydatki w ramach przysługującego mu limitu 20%. Kosztów tych nie rozlicza się proporcjonalnie do udziałów poszczególnych wspólników. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
03.06.2019 Podatki

Kosztem uzyskania przychodu z tytułu umorzenia udziałów nabytych w drodze wymiany są wielkości związane z objęciem udziałów wniesionych do wymiany, a nie udziałów uzyskanych w drodze tej wymiany - wyrok NSA z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1147/17.

Artykuł

W spółkach kapitałowych zdarza się, że wspólnik (osoba fizyczna) po udzieleniu spółce oprocentowanej pożyczki decyduje, że nie chce zwrotu pożyczki i należnych odsetek, a przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność chce zamienić na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W takim przypadku niezbędne jest zawarcie umowy kompensacyjnej i podjęcie przez wspólników uchwały w sprawie konwersji wierzytelności

Artykuł

W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia

Artykuł
06.09.2018 Podatki

Podatnik może zaliczać do kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej wydatki na najem nieruchomości od spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
29.06.2018 Podatki

Spółka może zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie usług świadczonych przez jednego z jej wspólników w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł

Podstawa wynagradzania członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być różna i o tym może stanowić np. akt powołania, kontrakt cywilnoprawny czy umowa o pracę. Natomiast sama wysokość wynagrodzenia członka zarządu zasadniczo nie wynika z żadnych przepisów ogólnie obowiązujących. Jedyne ograniczenie w tym zakresie dotyczy spółek z udziałem samorządów i Skarbu Państwa. Wysokość wynagrodzenia

Poprzednia Następna