Porady i artykuły

Porada

Razem z żoną prowadzimy sklep internetowy i sprzedajemy na aukcjach internetowych (spółka cywilna rozliczająca się według pkpir). Od maja nie wynajmujemy już biura i magazynu, ponieważ przenosimy magazyn na działkę rodziców. Stamtąd średnio dwa razy w tygodniu będziemy wysyłać towar. W związku z tym mam kilka pytań. 1) Czy muszę zawrzeć z rodzicami umowę użyczenia w związku z wydzieleniem przez nich

Artykuł

Można zaryzykować twierdzenie, że każda firma korzysta z samochodów w celach służbowych. Rozliczenia podatkowe związane z korzystaniem z samochodów będących własnością firm, leasingowanych oraz prywatnych, mają swoją specyfikę. W opracowaniu tym przedstawiamy rozwiązania podatkowych problemów podatników związanych z korzystaniem z samochodów do celów służbowych.

Porada

Umowa użyczenia jest umową nazwaną, uregulowaną przez przepisy art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, maszyna, meble), jak i nieruchomości (np. lokal użytkowy lub jego część, działka

Porada

Osoba użyczyła budynku spółce cywilnej, której wspólnikami są brat i żona. Budynek ma być przeznaczony na biuro spółki. Czy któraś ze stron umowy użyczenia będzie w tym przypadku uzyskiwała przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia tej nieruchomości? Czy koszty eksploatacji budynku (energia elektryczna, telefon, gaz, woda, wywóz śmieci) spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Porada
17.02.2006 Podatki

Moja firma wykorzystuje magazyn brata. Podpisałem z bratem umowę użyczenia magazynu. Pokrywam koszty energii, opłat komunalnych (wywóz śmieci, opłaty za wodę), napraw eksploatacyjnych, płacę podatek od nieruchomości. Czy te wydatki są kosztem?

Porada
13.11.2005 Podatki

Nasza spółka zalicza bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty (tj. koszty benzyny, wynajmu) związane z wynajęciem samochodów przez pracowników w trakcie zagranicznej podróży służbowej. Tak samo postępujemy z samochodami będącymi w użyczeniu, gdy leasingowane samochody są w serwisie. Czy organy skarbowe mogą zakwestionować postępowanie spółki?

Porada
28.06.2005 Podatki

Jeśli pracownik wykonuje podróż służbową pożyczonym samochodem, to czy powinien mieć zawartą umowę użyczenia z pożyczającym? Czy pracodawca zwróci koszty podróży służbowej w takim przypadku, biorąc pod uwagę, że samochód pracownika, który jest zazwyczaj wykorzystywany do podróży służbowych, ma pojemność mniejszą niż 900 cm3, a pożyczony samochód większą od 900 cm3?