Płatnik składek ma obowiązek dokonywać korekty dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS zawsze, gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości - czy to w wyniku samokontroli, czy przez ZUS. Konsekwencje ewentualnych nieprawidłowości w zgłoszeniu do ubezpieczeń czy rozliczeniu składek mogą być poważne. Błędy w dokumentacji mogą skutkować m.in. koniecznością dopłaty składek, wypłatą nienależnych świadczeń
W związku z objęciem obowiązkiem oskładkowania wynagrodzeń członków rad nadzorczych wprowadzone zostały nowe kody tytułów do ubezpieczeń, które obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członków rad nadzorczych nie będą wliczane takie składniki przychodu, jak m.in. zwrot kosztów podróży służbowej, nagrody jubileuszowe czy świadczenia z zfśs.
Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Formularz został przystosowany do możliwości wykazywania kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego, finansowanej z budżetu państwa. Jednocześnie został wprowadzony nowy kod świadczenia/przerwy umożliwiający oznaczenie kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego w raporcie ZUS RSA.
30 listopada na stronach internetowych ZUS pojawiła się nowa wersja programu "Płatnik" oznaczona numerem 9.01.001. Nowy program przynosi sporo nowości i wiele ułatwień, nie należy więc zwlekać z jego aktualizacją.
Od 30 listopada 2013 r. płatnicy składek mogą korzystać z nowego programu Płatnik. Zmiany w funkcjonalności programu będą wprowadzane w dwóch etapach. Od 30 listopada br. płatnicy mogą korzystać z nowych kodów ubezpieczeniowych oraz nowych formularzy. Możliwość weryfikacji poprawności danych zaewidencjonowanych w ZUS będzie udostępniona w 2014 r.