Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
12.11.2024 Podatki

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozpoznania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. kasowy PIT. Z nowego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy PIT prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo IP BOX i rozliczający się na podstawie pkpir. Również podatnicy opodatkowani

W trakcie aktualizacji
06.11.2024 Podatki

W 2025 r. podatnicy nadal będą mogli prowadzić pkpir papierowo albo elektronicznie. Przepisy nakładające obowiązek prowadzenia pkpir wyłącznie elektronicznie i przesyłania jej w strukturze JPK do urzędu skarbowego zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2026 r.

W trakcie aktualizacji
06.08.2024 Podatki

Pod koniec sierpnia 2024 r. zapłaciłem opłatę skarbową związaną z pozwem o zapłatę przeciwko mojemu dłużnikowi. Czy taka opłata jest dla mnie kosztem podatkowym? Jeżeli tak, to kiedy mogę ją zaewidencjonować w pkpir? W dacie zapłaty czy po zakończeniu sprawy?

W trakcie aktualizacji
07.06.2024 Podatki

Towary handlowe otrzymane w darowiźnie i przeznaczone do dalszej odsprzedaży należy wpisać w kolumnie 17 pkpir. Podatnik powinien je również ująć w remanencie początkowym oraz na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym – jeśli nie zostaną sprzedane. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

W trakcie aktualizacji

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.

Porada nieaktualna
11.03.2024 Podatki

Jako indywidualny przedsiębiorca opłacam pełen ZUS wyłącznie za siebie. W jakiej dacie mogę ująć składki na ubezpieczenia społeczne w kosztach w pkpir?

W trakcie aktualizacji
13.12.2023 Podatki

Przy ustalaniu momentu powstania przychodu i kosztu udokumentowanego fakturą ustrukturyzowaną należy brać pod uwagę art. 106na ustawy o VAT, który w sposób szczególny ustala moment wystawiania takich faktur. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi udzielonej redakcji „MONITORA księgowego”.

W trakcie aktualizacji
12.12.2023 Podatki

W przypadku faktur ustrukturyzowanych w kolumnie 3 pkpir „Nr dowodu księgowego” podatnik powinien wpisywać numer faktury nadany przez jej wystawcę, a nie numer wygenerowany przez KSeF. Potwierdził to MF w odpowiedzi udzielonej na pytanie redakcji „MONITORA księgowego”.

Porada nieaktualna
07.11.2023 Podatki

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zamierzam przekazać pracownikom paczki i karty przedpłacone. Jak powinnam rozliczyć te upominki w pkpir?

W trakcie aktualizacji
10.10.2023 Podatki

Z uwagi na awarię samochodu musiałem wynająć inny samochód osobowy. Jak rozliczyć wydatki eksploatacyjne dotyczące tego samochodu takie jak paliwo? Samochód ten wykorzystuję również do celów prywatnych.

W trakcie aktualizacji
07.09.2023 Podatki

Prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam ją na podstawie pkpir. We wrześniu 2023 r. od jednego z kontrahentów otrzymałam karę umowną w wysokości 8000 zł. Czy taką karę powinnam wpisać do pkpir? Jeżeli tak, to do której kolumny i kiedy należy ją wpisać?

W trakcie aktualizacji
12.06.2023 Podatki

Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną w sprawie możliwości ewidencjonowania w pkpir wydatków na podstawie faktur, które nie zawierają daty wystawienia. Pierwotnie – w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2019 r. – Dyrektor KIS zajął stanowisko, że tak wystawiona faktura nie może być podstawą wpisu w pkpir. Szef KAS uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W interpretacji zmieniającej z

W trakcie aktualizacji
12.06.2023 Podatki

Jak zaewidencjonować w pkpir zakup smartfona nabytego za 6200 netto?

Poprzednia Następna