Porady i artykuły

Artykuł nieaktualny

kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.

Artykuł aktualny
07.11.2022 Podatki

W 2023 r. podatnicy nadal będą mogli prowadzić pkpir papierowo albo elektronicznie. Przepisy nakładające na nich obowiązek prowadzenia pkpir wyłącznie elektronicznie i przesyłania jej do urzędu skarbowego w strukturze JPK zostały odroczone do 2025 r.

Artykuł aktualny
24.06.2022 Podatki

Zmiany podatkowe, które miały wejść w życie 1 lipca 2021 r. lub 1 stycznia 2023 r., a których termin wejścia w życie został przesunięty

Artykuł aktualny
06.12.2021 Podatki

W 2022 r. podatnicy nadal mogą prowadzić pkpir papierowo albo elektronicznie. Od 1 stycznia 2023 r. będą musieli nie tylko prowadzić pkpir elektronicznie, ale też regularnie przesyłać pkpir w formie JPK do urzędu skarbowego.

Artykuł nieaktualny
08.07.2021 Podatki

Od 1 lipca 2021 r. zmieniły się zasady prowadzenia ewidencji VAT, oznaczania sprzedaży kodami GTU oraz stosowania oznaczeń niektórych transakcji. Oznacza to, że już w rozliczeniu za lipiec 2021 r. podatnik musi przygotować plik JPK_VAT zgodnie z nowymi zasadami.

Artykuł nieaktualny
13.01.2021 Podatki

W pliku JPK_VAT do wykazania korekty przeznaczone są dwa wiersze w części ewidencyjnej i dwa wiersze w części deklaracyjnej. Jeden z nich dotyczy korekty podatku naliczonego od środków trwałych, a drugi dotyczy korekty podatku odliczonego od pozostałych towarów. Skutki korekty należy też ująć w przychodach lub kosztach w podatku dochodowym.

Artykuł aktualny
04.12.2020 Podatki

Podatnik, który ewidencjonuje sprzedaż na rzecz konsumentów w kasie rejestrującej, ale też każdą transakcję dokumentuje fakturą, nie może wykazać tej sprzedaży w ewidencji i JPK_V7M w oparciu o jednostkowe faktury. Sprzedaż zarejestrowana na kasie fiskalnej musi być uwzględniona w ewidencji VAT na podstawie dobowego lub miesięcznego raportu fiskalnego. Raport taki oznaczany jest w rejestrze sprzedaży

Artykuł

Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.

Artykuł
12.08.2020 Podatki

Z dniem 1 października 2020 r. weszły w życie przepisy dotyczące tzw. nowego pliku JPK_VAT. W konsekwencji już za październik 2020 r. czynni podatnicy VAT prześlą ewidencję VAT oraz deklarację VAT (w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie) w ramach jednego dokumentu elektronicznego. W publikacji przedstawiamy nowe zasady sporządzania i przesyłania nowego pliku JPK_VAT, a także instrukcję

Artykuł

Od 1 stycznia 2017 r. kolejna grupa podmiotów zostanie objęta obowiązkiem comiesięcznego przesyłania swojej ewidencji w formacie JPK_VAT. Będą to przedsiębiorcy mali i średni. Przedsiębiorcy mikro będą z tego obowiązku zwolnieni jeszcze przez rok. Dlatego istotne jest ustalenie, którego przedsiębiorcę można uznać za jednostkę mikro, a którego za jednostkę małą lub średnią. Tylko przedsiębiorcy posiadający