Porady i artykuły

Porada
17.07.2006 Podatki

Korzystałem z usługi transportu lotniczego na odcinku USA-Port Lotniczy Kraków. Czy powinienem zakupioną usługę transportową rozliczyć jako import usług w Polsce? Nie jesteśmy zleceniodawcami. Otrzymujemy refaktury od dostawcy towaru, który zleca transport do Polski. Towar z lotniska odbieramy we własnym zakresie.

Porada
17.07.2006 Podatki

Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?

Porada
17.06.2006 Podatki

Dokonujemy zakupów w różnych krajach UE. VAT w naszym imieniu odzyskuje firma niemiecka, która wystawia nam fakturę, nie naliczając niemieckiego VAT. Czy jesteśmy zobowiązani do rozliczenia z tego tytułu VAT?

Porada
02.06.2006 Podatki

Moja spółka sprowadziła z USA sprzęt, który będzie środkiem trwałym. Odprawa celna i zapłata VAT z SAD nastąpiły 29 maja br. Czy mogę w całości odliczyć ten VAT? Jeżeli tak, to czy VAT z SAD rozliczam w deklaracji za maj tylko jako podatek naliczony? Czy też podatek ten wykazuję jako podatek należny i naliczony?

Porada
02.05.2006 Podatki

Kontrahent spoza Unii Europejskiej (posiadający NIP UE) zlecił nam wykonanie urządzenia, które będzie przedmiotem eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Kontrahent dostarcza nam pewne elementy do budowania, potwierdzone fakturami pro forma importowymi lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy mamy prawo odliczać VAT zapłacony na SAD?

Porada
02.01.2006 Podatki

Kupiliśmy w USA materiały (płyty CD wraz z bazami danych). Materiały przysłano nam pocztą wraz z fakturą na 720 USD i stawką VAT 0%. Czy taka czynność podlega opodatkowaniu w Polce?

Porada

Jak ująć w księgach rachunkowych cło przy zakupie towarów z kraju niebędącego w Unii Europejskiej (USA)? Proszę o opisanie księgowań związanych z importem towarów, a w szczególności uwzględnienie kwestii księgowania dokumentu SAD, faktury, kursów walut, podatku VAT.

Porada
28.11.2005 Podatki

Firma amerykańska udzieliła polskiej spółce (operatorowi) niewyłącznej licencji na rozprowadzanie programu filmowego w kanałach telewizji kablowej. Systemy operatora ograniczają się do telewizji kablowej oraz domowych systemów telewizji satelitarnej. Tytułem udostępnienia licencji spółka polska uiszcza za pośrednictwem banku opłatę licencyjną wg faktury wystawionej przez firmę amerykańską. W dniu dokonania

Porada
13.11.2005 Podatki

Zakupujemy (sprowadzamy) z krajów trzecich towary na nasz skład celny. Następnie eksportujemy je do innych krajów poza Wspólnotą. Czy w ustawie o VAT po 1 maja 2004 r. nic się nie zmieniło, tzn. czy nadal sprzedaż ta traktowana jest jako sprzedaż niepodlegająca podatkowi VAT? Dodam, że nie ma w tym wypadku żadnych opłat wyrównawczych. Ponadto kupujemy również towary w kraju trzecim. Ich wysyłka jest

Porada
28.09.2005

Czy usługi prowizyjne świadczone przez zagraniczną (niemiecką) osobę fizyczną nieposiadającą NIP UE i zarejestrowanej działalności gospodarczej powodują powstanie u mnie obowiązku podatkowego w zakresie VAT (import usług)? Czy daną usługę mogę księgować w koszty jedynie na podstawie pisemnej umowy zawartej z tą osobą i dokumentu KW (Kasa Wypłaci)? Czy mogę w imieniu tej osoby wystawić rachunek?

Artykuł
13.09.2005

To, że spółka nabyła importowane części do napraw gwarancyjnych nieodpłatnie, nie pozbawiało jej prawa do odliczenia VAT związanego z importem. Przedmiotem opodatkowania był sam import. Podatnik nabywał więc automatycznie prawo do obniżenia VAT związanego z importem - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1202/05).

Porada
29.08.2005 Podatki

Zawarliśmy umowę z firmą niemiecką (NIP DE) na zakup towaru. Dotrze on do nas ze Szwajcarii. W jaki sposób mamy rozliczyć tę transakcję? Czy będzie to import towarów czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Porada
13.08.2005 Podatki

Po jakim kursie ewidencjonować faktury - korekty od kontrahenta spoza Unii otrzymane po dokonaniu odprawy celnej, dotyczące upustu cenowego?

Porada
28.06.2005 Podatki

Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku korzystania przez uczelnię - politechnikę - z Internetu za dostęp do międzynarodowego zbioru literatury naukowej? Czy właściwe jest zastosowanie zwolnienia (zał. nr 4 poz. 13)?

Porada
13.04.2005 Podatki

Jestem podatnikiem VAT, otrzymuję rachunki za usługi prawne od niemieckiej firmy. Nie wiedziałem, że z tego tytułu od 1 maja 2004 r. trzeba wystawiać faktury wewnętrzne i na deklaracji wykazywać VAT należny od importu usług (jednocześnie go odliczając). Z jakimi datami powinienem teraz wystawić faktury wewnętrzne (sprzedaż według rachunku niemieckiego - 31 maja 2004 r., a wystawienia - 2 lutego 2005

Porada
13.03.2005 Podatki

Firma będzie świadczyć usługę montażu konstrukcji na budynku w Japonii. Urząd skarbowy zinterpretował tego typu usługę jako niepodlegającą VAT. Wobec tego jakim dokumentem powinniśmy udokumentować tę sprzedaż? Zarówno firma wykonująca, jak i firma zlecająca montaż mieszczą się na terenie Polski i są podatnikami czynnymi VAT.

Porada
26.02.2005 Podatki

Spółka wykonuje usługi transportu międzynarodowego. Zdarza się, że pojazdy są naprawiane za granicą. Spółka korzysta z kart płatniczych DKV. Serwis naprawczy przyjmując zapłatę taką kartą, fakturę za naprawę wystawia na firmę DKV z siedzibą w Niemczech, która z kolei obciąża naszą spółkę fakturą zbiorczą. Najczęściej serwisy wystawiają faktury bez swojego VAT, wtedy DKV również obciąża nas netto, a

Porada
26.02.2005 Podatki

Spółka otrzymała pożyczkę z Niemiec poza systemem bankowym. Spłacając ją, płaci kapitał oraz odsetki. Czy odsetki należy traktować jako sprzedaż zwolnioną i wykazywać w deklaracji VAT-7 jako import usług ze stawką „zw.”?

Porada
26.02.2005 Podatki

Czy sprzedaż do sklepu na terenie portu lotniczego (WOC) opodatkowaną 0% VAT należy wpisywać do deklaracji VAT w pozycji sprzedaż krajowa ze stawką 0% VAT czy w pozycji eksport towarów?

Porada
13.02.2005 Podatki

Przy imporcie towarów zastosowano 22% stawkę podatku od towarów i usług. Przy sprzedaży tych towarów w kraju ma zastosowanie stawka 7% (soczewki kontaktowe). Czy w związku z tym można odliczyć podatek wynikający z dokumentu celnego?

Artykuł
29.01.2005 Podatki

16 grudnia 2004 r. Sejm uchwalił pierwszą nowelizację ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Nowelizacja ta ma na celu dostosowanie przepisów zmienianej ustawy o podatku od towarów i usług do wymogów prawa wspólnotowego w zakresie wysokości opodatkowania usług dostępu do Internetu oraz w odniesieniu do zasad dotyczących miejsca dostawy gazu i energii elektrycznej

Porada
13.01.2005 Podatki

Jesteśmy spółką z o.o. handlującą napojami alkoholowymi (winem). Jak zaksięgować otrzymane za darmo próbki wina z Chile? Próbki zostały zwolnione z cła i akcyzy. W jaki sposób otrzymanie próbek jest traktowane w ustawach podatkowych?

Porada
29.12.2004 Podatki

Jaki kurs waluty stosować przy eksporcie i imporcie - czy kurs średni, czy też kursy celne? Urząd celny stoi na stanowisku, że kursy celne, a urząd skarbowy, że kursy średnie tak jak przy dostawach wewnątrzwspólnotowych.

Porada
28.11.2004 Podatki

Czy nieodpłatne przekazanie infrastruktury technicznej podlega opodatkowaniu VAT?

Poprzednia Następna