Porady i artykuły

Artykuł
28.06.2018 Obrót gospodarczy

Od 15 grudnia 2014 r. banki i instytucje kredytowe mogą udzielać odwróconych kredytów hipotecznych. Umożliwiają one uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych osobom posiadającym własną nieruchomość, bez konieczności wyzbycia się jej własności. Co więcej, nowa instytucja może mieć istotne znaczenie dla osób, które są spadkobiercami korzystających z odwróconych kredytów. Zasady przyznawania tych kredytów

Artykuł
02.12.2016 Podatki

Wydatki na spłatę hipoteki nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych. Hipoteka ma bowiem charakter zbliżony do poręczeń i gwarancji, na których spłatę wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych - wyrok WSA w Poznaniu z 20 września 2016 r., sygn. akt I SA/Po 208/16.

Porada

Warunkiem uzyskania kredytu przez spółkę jest ustanowienie hipoteki łącznej na należących do spółki czterech nieruchomościach. Czy płacimy tyle razy podatek od czynności cywilnoprawnych, ile jest nieruchomości?

Porada

Spółka z o.o. zaciągnęła na poczet prowadzonej działalności kredyt na kwotę 600 000 PLN, przy czym oprocentowanie kredytu zostało ustalone na podstawie zmiennej stopy procentowej (WIBOR). Warunkiem wypłaty kredytu przez bank było złożenie przez spółkę oświadczenia o ustanowieniu hipoteki łącznej na trzech posiadanych przez nią nieruchomościach (posiadających odrębne księgi wieczyste) do kwoty 800 000

Porada
12.06.2012 Podatki

Zakupiłem korzystnie nieruchomość obciążoną hipoteką. Cena uwzględniała obciążenie hipoteką nieruchomości i od niej zapłaciliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Urząd skarbowy zarzuca mi zaniżenie podstawy opodatkowania i wezwał do jej zmiany. Czy organ podatkowy ma prawo do takiego wezwania?

Porada
29.03.2012 Obrót gospodarczy

Nasza rodzinna firma deweloperska specjalizuje się w nabywaniu dominujących udziałów w starych kamienicach, które to kamienice następnie poddajemy rewitalizacji. Doprowadzamy najczęściej do zniesienia współwłasności udziałowej poprzez ustanowienie odrębnej własności poszczególnych lokali mieszkalnych i użytkowych. Takie lokale następnie sprzedajemy. W jednej z takich inwestycji konieczne było sądowe

Porada
07.05.2011 Ubezpieczenia

Jestem przedsiębiorcą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki?

Porada
07.06.2006 Ubezpieczenia

Chciałbym sprzedać dom będący moją własnością. W księdze wieczystej prowadzonej dla tego domu jest jednak wpisana hipoteka na wniosek ZUS jako zabezpieczenie nieopłaconych przeze mnie składek z tytułu prowadzenia działalności. Zaległość dotyczy już bardzo odległego okresu, sprzed 1999 r. Czy składki za ten okres powinny już ulec przedawnieniu i czy hipoteka ZUS powinna zostać wykreślona?

Porada

Budujemy magazyn i w tym celu musimy zaciągnąć kredyt w banku. Bank żąda jako zabezpieczenia ustanowienia hipoteki. Czy koszty jej wpisania do księgi wieczystej wpłyną na wartość początkową tego magazynu?

Artykuł
13.07.2005 Obrót gospodarczy

Kredyty o dużej wartości banki zabezpieczają najchętniej hipoteką. Korzystną informacją dla przedsiębiorcy jest to, że hipoteka nie obejmuje odsetek za opóźnienie w płatności ustalonych w umowie kredytowej według zmiennej stopy procentowej, nawet gdyby zostały objęte treścią wpisu do księgi wieczystej. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy.

Artykuł
13.12.2003 Obrót gospodarczy

W poprzednich numerach „MONITORA księgowego” omówiono przyjmowane przez bank formy zabezpieczenia kredytu w postaci przewłaszczenia na zabezpieczenie, zastawu, weksla własnego in blanco oraz poręczenia wekslowego. W tym numerze przedstawiamy pozostałe formy zabezpieczenia stosowane przez banki, tj. hipotekę, poręczenie i kaucję pieniężną.

Porada

Prowadzę działalność gospodarczą i biorę w banku kredyt w wysokości 120 000 zł, który będzie zabezpieczony nieruchomością oraz samochodem. Bank poinformował mnie, że będę musiał ustanowić dwie hipoteki i od obu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego nie wystarczy jedna? W jakim terminie należy zapłacić ten podatek?