W 2019 r. żadne święto nie przypada w sobotę. Pracodawcy nie będą więc musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu. W 2019 r. trzeba będzie zaplanować pracownikom 2008 godzin pracy.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę
Od 1 marca 2018 r. obowiązują ograniczenia dotyczące pracy w placówkach handlowych. Od marca 2018 r. w każdym miesiącu są dwie niedziele, w których można wykonywać pracę w handlu - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 r. wolne
Sejm 10 stycznia 2018 r. ostatecznie uchwalił zakaz handlu w niedziele. Będzie on obowiązywał od 1 marca 2018 r. W 2018 r. zakaz handlu w niedziele nie będzie dotyczył pierwszej i ostatniej niedzieli w miesiącu. Nie będzie też obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w jedną niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Pracownik może mieć zaplanowanych w rozkładach czasu pracy co najmniej tyle dni wolnych, aby w okresie rozliczeniowym była zachowana zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W wielu przypadkach dni wolnych jest jednak zaplanowanych więcej, co najczęściej wynika ze stosowania równoważnego czasu pracy.
W 2017 r. pierwszy dzień Zielonych Świątek przypada w niedzielę 4 czerwca. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku ten dzień wolny od pracy.
Zatrudniamy pracownika na 4/5 etatu. Pracuje on od wtorku do piątku po 8 godzin. Poniedziałki ma wolne. Czy w związku z tym musimy mu oddać dodatkowy dzień wolny za święto 26 grudnia, które przypada w tym roku w poniedziałek? Pracownik jest zatrudniony w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym.
Tworzenie harmonogramów czasu pracy jest niezbędne wówczas, gdy pracownicy nie mają ustalonych stałych godzin i stałych dni wykonywania pracy. Planując grafik czasu pracy, pracodawca musi zaplanować pracownikom odpowiedni wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, zapewnić minimalną liczbę dni wolnych od pracy oraz zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także pamiętać o przestrzeganiu doby
W 2016 r. żadne święto nie przypada w sobotę. Pracodawcy nie będą więc musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu. W 2016 r. trzeba będzie zaplanować pracownikom 2016 godzin pracy.
Tworząc harmonogramy w systemie równoważnym pracodawca powinien pamiętać o prawidłowym ustaleniu wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, o przestrzeganiu maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy, odpoczynkach tygodniowych oraz o minimalnej liczbie dni wolnych. To pozwoli na stworzenie prawidłowego grafiku.
Zatrudniliśmy pracownika od 3 czerwca 2013 r. Pracuje on w podstawowym systemie czasu pracy. Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje tego pracownika w czerwcu br.? Czy jest on taki sam, jak dla pozostałych pracowników, którzy przepracują cały miesiąc? Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym.
Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy - dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) - dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu
W naszej firmie pracownicy pracują w równoważnym systemie czasu pracy. Obowiązuje ich 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W grudniu br. jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wyznaczyliśmy pracownikom m.in. 26 grudnia br. Czy po zmianie przepisów dotyczących obliczania wymiaru czasu pracy powinniśmy zmienić pracownikom harmonogram
Zatrudniamy kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Obowiązuje u nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący poszczególne miesiące kalendarzowe. Część pracowników pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jaki sposób na wymiar czasu pracy wpływają święta przypadające w listopadzie br.?
Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11
Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (do 12 godz. na dobę) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Praca w naszym zakładzie odbywa się przez 24 godz. na dobę we wszystkie dni tygodnia. Z ustalonego harmonogramu pracy wynika, że pracownik musi przyjść do pracy np. w święto, w sobotę (w zakładzie przyjęto, że sobota jest dniem dodatkowo wolnym od pracy), jak również w niedzielę.