TSUE orzekł, że transakcja przeniesienia własności działek gruntu rolnego w trybie wywłaszczenia, w zamian za zapłatę odszkodowania właścicielowi tego gruntu, powinna podlegać opodatkowaniu VAT, jeżeli właściciel ten jest rolnikiem będącym podatnikiem VAT i działa w takim charakterze, nawet jeśli nie prowadzi on żadnej działalności w zakresie obrotu nieruchomościami i nie podjął żadnych działań w celu
Przychody z dzierżawy gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu PIT, tylko w przypadku gdy grunty te stanowią gospodarstwo rolne, a dzierżawa odbywa się na cele nierolnicze. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W okresie 1-30 września 2010 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Producenci rolni, którzy złożą wnioski o zwrot do 30 września 2010 r. (za okres marzec - sierpień 2010 r.), otrzymają zwrot w terminie od 1 do 30 listopada 2010 r.
Na podstawie projektów opublikowanych od 4 do 17 października 2011 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 17 października 2011 r.
W okresie 1-31 marca 2011 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Producenci rolni, którzy złożą wnioski o zwrot do 31 marca 2011 r. (za okres wrzesień 2010 - luty 2011 r.), otrzymają zwrot w terminie od 1 do 31 maja 2011 r.
Rolnicy mogą uzyskać zwrot części wydatków poniesionych na zakup paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. Wnioski o zwrot są składane za okresy półroczne - w lutym i sierpniu. W celu uzyskania zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa zakupionego w okresie ostatniego półrocza (tzn. zakupionego w okresie sierpień 2014 r. - styczeń 2015 r.) należy złożyć wniosek w lutym 2015 r. (od 1 do 28 lutego 2015
W 2016 r. została wprowadzona podwyżka stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. Wzrosła ona z 0,95 do 1 zł za 1 litr oleju napędowego. Oznacza to, że w 2016 r. wzrośnie roczny limit zwrotu podatku akcyzowego, który wyniesie 86 zł/1 ha (poprzednio 81,70 zł/1 ha). W lutym 2016 r. rolnicy powinni złożyć wnioski w sprawie zwrotu obejmujące zakupy dokonane
Czynsz uzyskany z tytułu zawarcia umowy poddzierżawy gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, który będzie wykorzystywany przez poddzierżawcę na cele rolnicze, nie podlega opodatkowaniu PIT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
W ustawie o VAT obowiązuje reguła, zgodnie z którą w odniesieniu do wspólnego gospodarstwa rolnego podatnikiem VAT może być tylko jedna osoba. Nie ma więc możliwości, aby np. jeden z małżonków prowadzących gospodarstwo rolne był czynnym podatnikiem VAT w zakresie produkcji roślinnej, a drugi w zakresie usług związanych z rolnictwem. Minister Finansów potwierdził to w odpowiedzi na interpelację poselską
Zakupiliśmy nawóz wapniowo-magnezowy ze stawką VAT 23%. Czy sprzedaż tego nawozu rolnikowi indywidualnemu podlega opodatkowaniu stawką 8%?
Małżonkowie mający ustawową wspólność majątkową posiadają gospodarstwo rolne. Czy każdy z nich z osobna może być rolnikiem VAT-owcem?
Czy małżonek rolnika ryczałtowego prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą i będący czynnym podatnikiem VAT staje się też podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego? W zakresie swej działalności małżonek rolnika ryczałtowego ma m.in. usługi dla rolnictwa.
Zakup gruntów jest wolny od podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli na dzień jego dokonania dana nieruchomość jest gospodarstwem rolnym lub kiedy w połączeniu z inną nieruchomością nabywcy utworzy gospodarstwo rolne, spełniając m.in. normy obszarowe. Nie jest tu istotne, czy kupiony grunt zostanie później przeznaczony na inną działalność niż rolnicza - wyrok NSA z 26 września 2013 r., sygn. akt
Posiadam gospodarstwo rolne od 2006 r. i jestem czynnym podatnikiem VAT z tytułu tej działalności. W 2008 r. w drodze dziedziczenia nabyłam działki rolne po moim ojcu, które weszły w skład mojego gospodarstwa rolnego. Następnie w wyniku przekształcenia zostały one przeznaczone na działki budowlane. Czy sprzedaż tych działek będzie się wiązała z opodatkowaniem VAT?
Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało.
Jestem rolnikiem uprawiającym między innymi winogrona. Zamierzam wyrabiać i rozlewać wino z uprawianych przeze mnie winogron, a następnie sprzedawać je osobom przejeżdżającym obok mojego gospodarstwa. Czy przychody ze sprzedaży wina będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli tak, na jakich zasadach powinienem je opodatkowywać?