W 2024 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej, nowych limitów podatkowych świadczeń pracowniczych oraz emerytur pomostowych dla pracowników.
Firma chce wypłacić pracownikowi ekwiwalent w wysokości 500 zł za wynajęcie mieszkania. Pracownik mieszka w innej miejscowości niż mieści się zakład pracy, dlatego korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Czy w tej sytuacji ma prawo do zwolnienia z PIT od wypłaconego mu ekwiwalentu?
Zleceniobiorca wykonuje na nasze zlecenie prace, do których wykorzystuje własne narzędzia (chodzi o aparaty fotograficzne i związane z nimi akcesoria). Czy jeśli zapiszemy w umowie, że będziemy mu wypłacali z tego tytułu ekwiwalent, to będzie on zwolniony z PIT?
Na podstawie projektów opublikowanych od 28 stycznia do 13 lutego 2012 r.
W latach 2015-2016 będzie obowiązywało kolejne rozporządzenie MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących. MF opublikowało projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie. Projekt zawęża zakres stosowanych dotychczas zwolnień. Obowiązkiem stosowania kas rejestrujących (bez względu na wysokość osiąganych obrotów) zostaną objęte nowe grupy podatników. Będą to
W regulaminie pracy określiliśmy zasady noszenia w pracy strojów przez pracowników. Zgodnie z jedną z zasad, pracownicy powinni na własny koszt nabyć marynarki, spodnie, spódnice i białe koszule odpowiadające stylowi opisanemu w regulaminie. Pracownicy nie mają obowiązku nosić ubioru w barwach firmy, ale regulamin zawiera katalog zestawów kolorów akceptowanych przez pracodawcę (np. biała koszula i
Od lipca chcemy przejąć zapłatę podatku od ekwiwalentu, który emeryt (były pracownik) otrzymuje w zamian za utratę prawa do energii po niższej cenie. Czy takie świadczenie musimy doliczać do innych świadczeń przyznanych emerytowi (renciście) w związku z łączącym go uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym?
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie ustala ostatecznie charakteru gruntów. Jest ono jedynie dokumentem przygotowawczym do późniejszego uchwalenia przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Studium nie może stanowić podstawy do ustalenia zakresu zwolnienia z VAT - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w siedmioosobowym składzie z 17 stycznia 2011 r. (sygn
W 2011 r. nie ulegają zmianie zasady rozliczania wynagrodzeń pracowników. Obowiązują bowiem te same, jak w 2010 r., regulacje służące ich podatkowemu rozliczeniu, tj.: skala podatkowa, kwota wolna od podatku oraz zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Zmianie ulegają jednak zasady poboru zryczałtowanego podatku od tzw. małych zleceń. Jak co roku zmieniają się również wskaźniki istotne
Chcę założyć działalność polegającą na sprzedaży jajek oraz paszy. Sprzedaż paszy odbywałaby się na potrzeby klientów indywidualnych, natomiast sprzedaż jajek zarówno klientom indywidualnym, jak i osobom prowadzącym własne przedsiębiorstwo. Jajka nabywałabym w większości od rolnika.
Niektórzy nasi pracownicy są równocześnie emerytami. Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych sfinansowaliśmy bony towarowe dla wszystkich pracowników w firmie. Czy bony wydane pracownikom- -emerytom są zwolnione z opodatkowania?
Jaką stawką będzie opodatkowane szkolenie prowadzone przez spółkę akcyjną z zakresu konserwacji i montażu urządzeń dźwigowych dla pracowników innych podmiotów gospodarczych?
Usługi prywatnego nauczania są zwolnione z VAT. Czy ma jakieś znaczenie, że usługi nauczania są wykonywane na rzecz pracowników zatrudnionych w firmie?
Czy jako pracodawca mogę wypłacać ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego pracownikom warsztatowym? Czy powyższy ekwiwalent wypłacam na podstawie umowy z pracownikiem, czy pokwitowanie odbioru pieniędzy przez pracownika stanowi dla mnie koszt uzyskania przychodu i czy powyższe świadczenie nie jest ozusowane?