Porady i artykuły

Artykuł aktualny
15.03.2023 Podatki

Ustawodawca przeniósł obowiązek rozliczenia VAT na niektórych nabywców (tzw. odwrotne obciążenie) gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Taki sposób rozliczenia VAT ma obowiązywać czasowo w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r.

Artykuł
05.09.2006 Podatki

Nowe definicje eksportu, usług elektronicznych i środków transportu oraz zmienione zasady ustalania miejsca opodatkowania przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju obowiązują od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw zmian w ustawie o VAT, tj. od 10 sierpnia br. Dostosują one przepisy VAT do ustawodawstwa unijnego.

Porada
02.07.2006 Podatki

Prowadzę szkołę nauki jazdy. W 2005 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczyła 40 000 zł. Czy od 1 kwietnia 2006 r. powinnam wprowadzić kasę fiskalną?

Porada
17.06.2006 Podatki

Sprzedałem towar nabywcy z Ukrainy. Wystawiłem dokument SAD z datą 28 maja 2006 r. i w tym dniu zostały wywiezione towary. Jak mam rozliczyć taką transakcję w deklaracji VAT-7?

Porada
02.04.2006 Podatki

W naszej firmie znacznie wzrosła sprzedaż. Wystawiamy bardzo dużo faktur. Czy możliwe jest, aby do księgi wpisywać na koniec miesiąca w jednej pozycji zbiorczo wszystkie wystawione faktury? Rejestr VAT jest automatycznie tworzony w trakcie wystawiania faktur z programu fakturowania.

Porada
02.03.2006 Podatki

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Sprzedaję usługi tylko dla innych podmiotów gospodarczych, wystawiając im rachunki. Jak należy prowadzić ewidencję sprzedaży?

Porada
02.02.2006 Podatki

Jak powinniśmy się zachować w sytuacji, gdy wystawiliśmy fakturę na sprzedaż eksportową we wrześniu, a odprawy tego towaru dokonaliśmy 21 października 2005 r. Do dnia złożenia deklaracji za wrzesień otrzymaliśmy tylko ksero dokumentu SAD (pierwsza strona z nr OGL). Czy zachowujemy się prawidłowo, nie uwzględniając faktury w rejestrze VAT za wrzesień ze stawką 0%, a zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy stosujemy

Porada
13.11.2005 Podatki

Czy instytucja sukcesji podatkowej (opisana w „Mk” nr 10/2005 str. 16 i 18) może mieć zastosowanie, gdy firma małżeńska ma wspólny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, ale małżonkowie nie mają wspólnego NIP? Firma posługuje się NIP-em jednego z małżonków (osoby fizycznej). Czy nowo powstająca spółka w ramach wniesienia starego przedsiębiorstwa może mieć nadal NIP jednego z małżonków? Czy założenie

Porada
29.10.2005 Podatki

Jaką stawką będzie opodatkowane szkolenie prowadzone przez spółkę akcyjną z zakresu konserwacji i montażu urządzeń dźwigowych dla pracowników innych podmiotów gospodarczych?

Porada
13.10.2005 Podatki

Usługi prywatnego nauczania są zwolnione z VAT. Czy ma jakieś znaczenie, że usługi nauczania są wykonywane na rzecz pracowników zatrudnionych w firmie?

Porada
28.09.2005 Podatki

Czy fundacja jako jednostka pozarządowa mająca w statucie usługi edukacyjne jest uprawniona do wystawiania faktur ze stawką zwolnioną?

Porada
13.08.2005 Podatki

Jesteśmy firmą handlową. W kwietniu 2005 r. wystawiliśmy fakturę sprzedaży dla klienta eksportowego. Zgodnie z typem dostawy FCA klient miał odebrać towar z magazynu we własnym zakresie. Odbioru dokonał 31.05.2005 r., natomiast odprawa odbyła się dopiero 1.06.2005 r. (eksport bezpośredni - dokument SAD wystawiony na naszą firmę). W związku z tym pieczątki urzędu celnego potwierdzające eksport są z

Porada
29.07.2005

Pytanie dotyczy zaliczek (przedpłat) otrzymywanych z tytułu eksportu oraz WDT w związku z nowelizacją ustawy o VAT obowiązującą od 1 czerwca 2005 r. Zaliczki w eksporcie: 1) Jak praktycznie rozwiązać problem otrzymanej zaliczki dotyczącej eksportu, jeżeli jej wpływ na nasze konto można stwierdzić z kilkudniowym opóźnieniem, ponieważ na wyciągi bankowe oczekuje się kilka dni? Czy w świetle nowej ustawy

Porada
28.04.2005

Spółka sprowadza towar z krajów trzecich do swojego składu celnego w Polsce bez zakończenia procedury importu. Wywóz towarów następuje ze składu celnego spółki do składu celnego na terenie UE, a następnie za pośrednictwem składu celnego firmy spedycyjnej (dokument CMR-terminal lub skład celny) do krajów trzecich. Zapłata za towar otrzymywana jest z krajów trzecich. Spółka dokonuje sprzedaży ze składu

Porada
29.03.2005

Firma dokonuje dostaw towarów na rzecz kontrahenta z UE. I firma, i kontrahent zagraniczny są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Zgodnie z warunkami dostawy kontrahent (firma transportowa na jego zlecenie) odbiera towar z naszego magazynu w Polsce. Czy jest to dostawa wewnątrzwspólnotowa i czy mamy prawo do stawki 0% dla tej transakcji? Czy ma jakieś znaczenie, co kontrahent zrobi następnie z towarem

Porada
29.03.2005 Podatki

Czy zmienione od 1 maja 2004 r. zasady sprzedaży za pośrednictwem komisu dotyczą także eksportu? Czy komitent wystawia komisantowi fakturę VAT ze stawką VAT 0%?

Porada
13.02.2005 Podatki

Czy za potwierdzenie eksportu (dokonania odprawy wywozowej) można uznać kserokopię karty 1A potwierdzoną przez urząd celny nadania rozpoczynający odprawę celną? Jeśli nie, to jaki inny dokument, poza 3 SAD, będzie uznany w świetle przepisów za potwierdzenie odprawy wywozowej?

Artykuł
29.01.2005 Podatki

Opłaty pobierane przez przedsiębiorstwa energetyczne za nielegalny pobór tej energii podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko wynika z pisma Podsekretarza Stanu skierowanego do dyrektorów izb i urzędów skarbowych. Oto treść pisma.

Porada
29.12.2004 Podatki

Jaki kurs waluty stosować przy eksporcie i imporcie - czy kurs średni, czy też kursy celne? Urząd celny stoi na stanowisku, że kursy celne, a urząd skarbowy, że kursy średnie tak jak przy dostawach wewnątrzwspólnotowych.

Artykuł
28.11.2004 Podatki

Sprzedaż w znaczeniu ustawy o VAT to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Opracowanie „VAT w handlu” jest poświęcone sprzedaży w znaczeniu ustawy o VAT w odniesieniu do towarów. W opracowaniu pominięto problematykę odpłatnego świadczenia usług.

Porada
29.10.2004

W kwietniu 2004 r. podatnik VAT wystawił fakturę dokumentującą eksport usług projektowych do Austrii. Zapłatę za te usługi otrzymał w maju. Jak prawidłowo należało wykazać sprzedaż tych usług w rejestrze VAT i w jakiej pozycji ująć tę sprzedaż w deklaracji VAT-7 za maj?

Porada
13.09.2004 Podatki

Kupiłem samochód ciężarowy (z kratką) KIA SHUMA w 2000 r. (z pełnym odliczeniem VAT) i wprowadziłem do ewidencji środków trwałych (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Czy mogę wycofać go z ewidencji środków trwałych i sprzedać po 6 miesiącach jako osoba fizyczna, nie rozliczając VAT (korzystając ze zwolnienia)?

Porada
29.07.2004 Podatki

W jaki sposób powinny być wystawiane faktury dotyczące sprzedaży towarów ze sklepu do hurtowni dla kontrahenta zagranicznego (Rosja)?

Porada
28.04.2004 Podatki

W ramach statutowej działalności szkoleniowej fundacja organizuje internetowy międzynarodowy kurs zarządzania ryzykiem bankowym, mający formę symulacyjnej gry komputerowej, w której bierze udział 9 siedmioosobowych zespołów zagranicznych i jeden zespół z Polski. Logo i inne informacje o zagranicznym sponsorze tego kursu są umieszczane na stronie internetowej kursu, na wszelkich materiałach szkoleniowych

Poprzednia Następna