Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
10.05.2022 Podatki

Wynajmowanie mieszkań na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, samorządowych jednostek organizacyjnych lub jednoosobowych spółek samorządu terytorialnego zostało zwolnione z VAT, jeżeli następuje wyłącznie w celu dalszego wynajmu tych mieszkań na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe. Zwolnienie z VAT opisanych usług najmu obowiązuje od 10 maja 2022 r.

Artykuł
04.11.2021 Podatki

8 października 2021 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą stosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Według fiskusa podatnicy VAT czynni wynajmujący mieszkania nie mogą go stosować do świadczonych usług wynajmu, jeżeli pomiędzy wynajmującym a osobą zamieszkującą w mieszkaniu występował podmiot pośredniczący. W artykule omawiamy konsekwencje

Artykuł
14.10.2021 Podatki

Najem oraz dzierżawa lokali mieszkalnych korzystają ze zwolnienia z VAT tylko wtedy, gdy sam najemca lub dzierżawca bezpośrednio używa tych lokali do własnych celów mieszkaniowych - wyrok NSA z 6 lipca 2021 r., sygn. akt I FSK 2163/18.

Artykuł

Umowa najmu jest jedną z najczęściej zawieranych przez przedsiębiorców umów. W trakcie jej trwania zdarza się czasami potrzeba umorzenia lub obniżenia umówionego czynszu. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu szczególnych okoliczności zewnętrznych, jak obecny stan epidemii, ale nie tylko. Do umorzenia lub obniżenia czynszu może dojść także z innych, bardziej prozaicznych przyczyn, np. z powodu przejściowych

Artykuł
10.07.2020 Podatki

W przypadku umów najmu zawieranych na czas określony, podatnik może regulować czynsz najmu gotówką tylko wtedy gdy całkowita wartość umowy nie przekracza 15 000 zł. W przeciwnym razie podatnik ma obowiązek opłacać czynsz za poszczególne miesiące każdorazowo w formie bezgotówkowej. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
05.03.2019 Podatki

Podatnik rozpoczął prywatny najem mieszkania. Rozlicza się z tego tytułu ryczałtem. Kiedy powstaje u niego przychód? Czy w momencie gdy dostanie czynsz, czy według dat płatności przewidzianych w umowie najmu?

Artykuł
17.04.2015 Podatki

Wynajmowane koparki, kontenery na gruz, kontenery magazynowe, biurowe, sanitarne, tymczasowe rozdzielnie elektryczne i inne maszyny i elektronarzędzia budowlane będące wyposażeniem placu budowy należy uznać za urządzenia przemysłowe. Czynsz za ich wynajem stanowi tzw. należności licencyjne podlegające opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła. Polska firma, będąca najemcą tego sprzętu, będzie musiała być

Porada

Jednostka organizacyjna (Kościół) powołała jednostkę organizacyjną posiadającą osobowość prawną (nadaną przez MSWiA), która działa również na podstawie statutu. Nowa jednostka ma za zadanie zarządzać nieruchomościami, które należą do Kościoła (zarząd nieruchomością na zlecenie). Do Kościoła należą nieruchomości (lokale mieszkalne i użytkowe). Jednostka wynajmuje lokale (należące do Kościoła) m.in.