Porady i artykuły

Porada
13.01.2020 Podatki

Firma urządziła wielką imprezę integracyjną, na którą zaprosiła nie tylko wszystkich pracowników, ale także członków ich rodzin. Czy wydatki na takie osoby - niebędące pracownikami - mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Porada
13.09.2018 Podatki

Mój siostrzeniec przez kilka dni będzie nieodpłatnie pomagał mi w firmie przy sprzątaniu po remoncie. Czy jego pracę powinienem jakoś opodatkować?

Porada
02.07.2018 Ubezpieczenia

Renta rodzinna przysługuje na ogół nie tylko w czasie pobierania nauki, ale również w miesiącach wakacyjnych przypadających w danym roku szkolnym lub akademickim. Świadczenie to może być wypłacane za okres wakacji również wtedy, gdy przed ich rozpoczęciem uczeń lub student zakończył pobieranie nauki w szkole bądź na studiach wyższych.

Porada
02.07.2018 Ubezpieczenia

Kilka dni temu zmarł jeden z naszych pracowników, który pobierał również emeryturę. Jego studiujący 20-letni syn zwrócił się do nas o pomoc przy ubieganiu się o rentę rodzinną. Chciałby uzyskać to świadczenie dla siebie oraz dla 51-letniej matki, która prowadziła ze zmarłym mężem wspólne gospodarstwo domowe. Czy renta rodzinna będzie im przysługiwać? Jakie dokumenty powinniśmy w tym celu przygotować

Porada
28.06.2018 Podatki

Córka, która otrzymuje od matki pieniądze na zakup mieszkania, nie zapłaci podatku od tej darowizny, nawet jeżeli pieniądze te zostaną przekazane bezpośrednio na konto dewelopera, z którym córka zawarła umowę kupna tego mieszkania. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 15 lutego br., nr PL/LM/834/10/BNJ/12/41. Poniżej fragment interpretacji w tej sprawie. Pełna treść interpretacji

Porada
13.12.2017 Podatki

Ojciec zamierza przekazać synowi środki trwałe. Czy syn będzie mógł zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych?

Artykuł

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy zatrudniają małżonków i innych członków rodziny, będą mieli obowiązek opłacania za nich składki na FGŚP. Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe przepisy zmieniające definicję pracownika. Po raz pierwszy składkę na FGŚP w wysokości 0,10% podstawy jej wymiaru należy opłacić w październiku 2017 r. od przychodów uzyskanych we wrześniu.

Artykuł
10.05.2017 Ubezpieczenia

Osoby, które planują założyć jednoosobową firmę (tj. nie zamierzają zatrudniać innych osób), mogą zgłosić do ZUS zarówno siebie, jak i uprawnionych członków rodziny wraz z wnioskiem o wpis CEIDG-1. Od 19 maja 2017 r. obowiązują bowiem nowe zasady m.in. zgłaszania jednoosobowej działalności gospodarczej do ZUS.

Porada
02.10.2016 Kadry i płace

Przejmujemy firmę transportową, w której obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy. Postanowienia układu uprawniają pracowników i członków ich rodzin do ulgowych przejazdów środkami transportu. W naszej firmie takie uprawnienia przysługują tylko pracownikom. Czy po przejęciu firmy transportowej możemy zaprzestać wydawania ulgowych biletów na przejazdy członkom rodzin przejętych pracowników?

Artykuł
02.04.2016

Od 1 kwietnia 2016 r. rodzicom lub opiekunom prawnym będzie wypłacane świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18. roku życia. W przypadku pierwszego dziecka warunkiem wypłaty świadczenia będzie kryterium dochodowe rodziny. Natomiast na drugie i każde kolejne dziecko świadczenie będzie wypłacane każdej rodzinie, bez względu na wysokość dochodu. Celem takiego

Artykuł
02.12.2015 Kadry i płace

Od 2 stycznia 2016 r. zostanie poszerzony krąg osób uprawnionych do dzielenia się urlopem macierzyńskim z pracownicą. Takie prawo zyskał ojciec dziecka będący pracownikiem, w przypadku gdy matka dziecka jest ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy. Uprawnienie to będzie przysługiwało także innym członkom najbliższej rodziny, np. dziadkom czy rodzeństwu rodziców dziecka.

Artykuł
02.08.2015 Podatki

Zakup pakietów medycznych obejmujących świadczenia profilaktyki oraz medycyny zarówno dla pracowników, jak i członków ich rodzin stanowi koszty podatkowe dla pracodawców. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
02.05.2015 Ubezpieczenia

Ubezpieczony (np. pracownik, zleceniobiorca) ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej najbliższej rodziny, pod warunkiem że nie posiadają własnego tytułu do tego ubezpieczenia. Na złożenie informacji u płatnika składek ubezpieczony ma 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodującej obowiązek zgłoszenia. Na podstawie tej informacji płatnik przekaże do ZUS druk zgłoszeniowy

Porada
17.03.2015 Ubezpieczenia

Nasz pracownik chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego konkubinę i ich wspólne dziecko jako członków rodziny. Czy konkubina pracownika może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego pracownika jako członek rodziny? Z jakim kodem pokrewieństwa powinniśmy zgłosić konkubinę?

Porada
02.02.2015 Ubezpieczenia

Nasza pracownica w okresie od 18 do 31 stycznia 2015 r. opiekowała się chorą matką. Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli matka mieszkała u niej tylko czasowo w trakcie choroby? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze, skoro 8 dni zasiłku wykorzystał już jej brat?

Poprzednia Następna