Jeśli biegły rewident posiada wiedzę o okolicznościach, które świadczą o innej ocenie sytuacji podmiotu gospodarczego niż wynika to ze sprawozdania finansowego i ksiąg rachunkowych, to taką wiedzę powinien zweryfikować i uwzględnić w wydanej opinii. Inaczej grozi mu odpowiedzialność karna – wyrok SN z 5 stycznia 2024 r., sygn. akt I KK 40/23.
Nasza jednostka (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie po raz pierwszy badana przez biegłego rewidenta. W jaki sposób powinniśmy przygotować się do takiego badania?
Kalendarium wydarzeń marzec 2023 r. Bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Podmioty przyjmujące płatność takim bonem mogą to robić do 31 marca 2023 r. Usługa opłacona w ten sposób może być wykonana
W czasie epidemii COVID-19 na biegłych rewidentów nałożono obowiązek zwrócenia szczególnej uwagi i oceny ujawnionych w sprawozdaniu finansowym ryzyk świadczących o braku możliwości kontynuowania dalszej działalności przez badaną jednostkę. W tym celu biegły badający sprawozdanie zwróci się do służb finansowo-księgowych firmy (kierownika jednostki) z pytaniem o tzw. zdarzenia późniejsze, mogące mieć
Mimo trwającej pandemii nie ma możliwości sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 r. bez inwentaryzacji. W weryfikacji zapasów powinni także uczestniczyć biegli rewidenci. Jednak wiele spółek z powodu epidemii nie wpuszcza osób z zewnątrz do swoich biur i magazynów, a biegli rewidenci przeprowadzają badanie w sposób zdalny. Może to spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami.
Kierownik jednostki nie może oczekiwać, że to biegły rewident dokona oceny zdolności jednostki do dalszej kontynuacji działalności. Takiej oceny musi dokonać kierownik jednostki i to on za nią ponosi pełną odpowiedzialność.
Polska Izba Biegłych Rewidentów w swoim piśmie podaje, jak mogą wyglądać przykładowe ujawnienia w sprawozdaniu finansowym, dotyczące wpływu koronawirusa na działalność jednostki. Kluczową rolę w badaniu sprawozdania finansowego będzie bowiem miała ocena charakteru późniejszych zdarzeń (po dacie bilansu), ocena kierownika jednostki co do możliwości kontynuacji działalności przez jednostkę oraz kompletność
Polska Agencja Nadzoru Audytowego to nowa instytucja, która przejmie funkcje nadzorcze od Komisji Nadzoru Audytowego (KNA) oraz Krajowej Komisji Nadzoru (KKN). Przejęcie funkcji nadzorczych przez Agencję nastąpi w pełni od 1 stycznia 2020 r. Celem wprowadzonych zmian jest wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich w Polsce.
1 kwietnia 2015 r. Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) formalnie zatwierdziła stosowanie w Polsce przez biegłych rewidentów i podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.
Po kilkuletnim okresie prac Sejm przyjął ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym (dalej: ustawa o biegłych). Najistotniejszymi zmianami z punktu widzenia przedsiębiorców jest wprowadzenie okresu rotacji firm badających sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego (JZP) oraz ustalenie ograniczeń w świadczeniu usług przez biegłych dla tych jednostek.
20 października 2016 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym (projekt z 5 października 2016 r. o numerze UC54 jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji - www.rcl.gov.pl). Prace nad tą nową regulacją prawną mają na celu wdrożenie przepisów unijnych dotyczących trzech obszarów, tj. wzmocnienia
Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji. To tylko jedno z uproszczeń w rachunkowości przewidzianych przez przyjęty przez rząd 31 marca 2015 r. projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw.
Sprawozdanie finansowe za 2013 r. będzie po raz pierwszy w naszej spółce objęte obowiązkowym badaniem przez biegłego rewidenta. Do kiedy powinno się podpisać umowę z biegłym rewidentem? Czy istnieje spis dokumentów, o które będzie prosił biegły podczas badania?
Roczne sprawozdanie finansowe za poprzednie trzy lata było badane przez jedną i tę samą firmę audytorską. Jak często należy zmieniać podmiot uprawniony do badania rocznego sprawozdania finansowego?
Sierpień i wrzesień to tradycyjnie czas, gdy jednostki (zobowiązane lub chcące dobrowolnie poddać sprawozdanie finansowe badaniu) zebrały już oferty na wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego. Wynikiem tego jest podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego między kierownikiem jednostki a podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych. Ponieważ proces tego badania