Kalendarium wydarzeń – styczeń 2025
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 13 grudnia 2024 r.
Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług jest pierwszą opublikowaną nowelizacją VAT. W poprzednim numerze Mk zostały omówione zmiany wprowadzone tą nowelizacją dotyczące zwolnień z VAT. Na łamach tego opracowania omówimy pozostałą część zmian wprowadzonych tą ustawą. Wejdą one w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.
Nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej mogą być prowadzone przez cały rok. Specyfika niektórych rodzajów działalności gospodarczej powoduje, że mogą być one prowadzone tylko przez część roku, tj. w sezonie. Powoduje to liczne wątpliwości, jak rozliczać podatek dochodowy, VAT oraz podatek od nieruchomości od takiej działalności. W raporcie przedstawiamy omówienie podatkowych skutków prowadzenia
Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.
Podatnik, rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w 2011 r., zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Obecnie rozważa wybór zwolnienia od podatku ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 150 000 zł. Czy wybór zwolnienia jest możliwy tylko od 1 stycznia 2015 r., czy też podatnik może wybrać zwolnienie w trakcie 2015 r.?
Zacząłem korzystać w tym roku ponownie ze zwolnienia ze względu na wielkość sprzedaży, ale okazało się, że złożyłem VAT-R w tej sprawie po upływie obowiązującego terminu. Urzędnicy twierdzą, że przez to utraciłem prawo do stosowania zwolnienia z VAT i powinienem naliczyć i odprowadzić należny podatek (wraz z odsetkami) od początku roku. Czy istotnie fakt złożenia aktualizacji zgłoszenia VAT-R po terminie