Porady i artykuły

Artykuł aktualny
15.05.2023 Obrót gospodarczy

Odpowiedzią na potrzebę zapewnienie bezpiecznego i efektywnego przekazywania majątku następnym pokoleniom jest ustawa z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej ustawa). Obowiązująca od 22 maja 2023 r. ma zaspokajać także potrzeby przedsiębiorców w zakresie oddzielenia niektórych składników majątku od bieżącej działalności gospodarczej i umożliwić czerpanie z nich korzyści przyszłym pokoleniom

Porada
17.08.2006 Podatki

Planujemy podnieść kapitał zakładowy naszej spółki z o.o. aportem. Zależy nam na tym, by operacja ta była jak najkorzystniejsza podatkowo. Jak wygląda podatkowo wnoszenie aportem przedsiębiorstwa? Czy wniesienie takiego aportu jest opodatkowane? Jeślibyśmy wnieśli aport opodatkowany, to kiedy powstałby przychód?

Porada
17.08.2006 Podatki

Nasza spółka prowadzi ośrodek konferencyjny, czynny od maja do września. Jak amortyzować środki trwałe w ośrodku? Jak obliczyć wartość miesięcznych odpisów?

Porada
02.08.2006 Podatki

Firma położyła asfalt na drodze łączącej firmę z drogą publiczną. Czy można to amortyzować? W jaki sposób?

Artykuł
17.06.2006 Podatki

W praktyce stosowane są dwie metody amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych przez sezon. Pierwsza polega na dokonywaniu odpisów 12 razy rocznie. Dokonuje się ich tak, jakby składnik majątku był używany przez cały rok. W drugiej metodzie wysokość odpisu miesięcznego (ilość odpisów zależy od czasu trwania sezonu) ustalona jest przez podzielenie rocznej kwoty amortyzacji przez liczbę miesięcy w

Porada
02.06.2006 Podatki

Planujemy przystosować dzierżawiony przez spółkę budynek do prowadzonej działalności gospodarczej (usługi turystyczne). W związku z tym chcemy kupić projekt w biurze architektonicznym. Czy możemy zaliczyć usługę tego biura bezpośrednio w koszty?

Porada
17.05.2006 Podatki

Środek trwały został przyjęty do używania w styczniu. Do ewidencji środków trwałych został wprowadzony dopiero w kwietniu. Jak w tej sytuacji potraktować okres między przyjęciem do używania a ujęciem w ewidencji danego środka trwałego? Czy okres amortyzacji przesunie się i będzie liczony od momentu ujawnienia?

Porada
02.05.2006 Podatki

Przeprowadzaliśmy inwestycję, wykonując podjazd do budynku dla niepełnosprawnych. Chcę to zakwalifikować jako obiekt inżynierii lądowej i wodnej. Zaznaczam, że jest to inwestycja w obcym środku trwałym. Jaka stawka amortyzacyjna będzie tu prawidłowa?

Artykuł
17.02.2006 Podatki

Przedstawiamy ujednolicony tekst ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z komentarzem. Omówienie dotyczy głównie zmian wynikających z różnych ustaw uchwalanych w trakcie 2005 r. Najważniejsze z nich to wprowadzenie nowej ulgi dla ponoszących wydatki na nabycie nowych technologii. Daje ona prawo do dokonania dodatkowych odliczeń od podstawy opodatkowania niemających wpływu na wysokość odpisów

Porada
02.01.2006 Podatki

Spółka z o.o. była administratorem budynków mieszkalnych. Z własnych środków wybudowała stacje wymienników cieplnych dostarczających ciepło do tych budynków i amortyzowała je co miesiąc. Właściciel budynków przekazał je innemu administratorowi. Stacje wymienników zostały zajęte przez komornika na rzecz wierzycieli. Z nowym administratorem spółka chce podpisać umowę, na podstawie której będzie miała

Porada
02.01.2006 Podatki

Dzierżawimy od innej firmy naczepy do ciągników siodłowych. Do naczep tych zakupiliśmy windy o wartości 4000 zł netto. Czy jest to inwestycja w obcym środku trwałym? Co stanie się z nieumorzoną częścią w przypadku oddania naczep lub zakończenia umowy dzierżawy?

Porada
02.01.2006 Podatki

Gospodarstwo Rolne spółka z o.o. zakupi grunty rolne oraz budynki gospodarskie od ANRol. Czy koszty wyceny tej nieruchomości, koszty poniesione na załatwienie kredytów bankowych, opinie prawne oraz opłaty notarialne z tym związane stanowią koszt uzyskania przychodu? Co w tym wypadku z VAT?

Porada
28.11.2005 Podatki

W sierpniu br. na 5 lat zawarliśmy jako dzierżawca umowę dzierżawy na lokal handlowy. W obecnej chwili za zgodą wydzierżawiającego ponosimy nakłady na adaptację lokalu na potrzeby związane z uruchomieniem nowego sklepu. Są to niemałe nakłady, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Umowa obejmuje czynsz za używanie lokalu, a nie obejmuje opłat za media. W związku z tym nasuwają się następujące pytania

Porada
13.11.2005 Podatki

Spółka z o.o. w przedmiocie działalności gospodarczej posiada wpis 71.22.Z „Wynajem środków transportu wodnego”. W celu rozpoczęcia tej działalności spółka zamierza nabyć używaną od 7 lat łódź. Są już osoby zainteresowane wynajmem łodzi. Wynajem ten będzie miał miejsce w okresie od kwietnia do września. Czy koszty postoju tej łodzi poza sezonem w przystani, ubezpieczenia, remontów mogą być kosztami

Porada

Prowadzimy spółkę akcyjną. Posiadamy pawilon handlowy ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany. W bieżącym roku zakupiliśmy prawo własności gruntu, na którym stoi wspomniany pawilon, wraz ze służebnością za kwotę 30 000 brutto. Czy VAT od tej kwoty podlega odliczeniu? Kiedy ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych?

Porada
28.09.2005 Podatki

Leasingujemy lokal biurowy. Jest to leasing operacyjny. Jak przy wykupie takiego lokalu ustalić cenę? Czy leasingobiorca będzie mógł ustalić dla tego lokalu indywidualne stawki amortyzacyjne?

Porada
28.09.2005 Podatki

Czy lokale mieszkalne wydzielone przy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będące własnością banku spółdzielczego, mogą być amortyzowane stawką 1,5%, a odpisy stanowić koszty uzyskania przychodu? W świetle art. 16c updop amortyzacji nie podlegają lokale i budynki zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, czyli rozumiem, że chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe.

Porada
29.07.2005 Podatki

Spółka z o.o. A dzierżawi część zakładu produkcyjnego od spółki z o.o. B, której głównym udziałowcem jest jedyny udziałowiec spółki A. Umowa dzierżawy została tak sporządzona, że od czerwca 2004 r. do końca grudnia 2004 r. spółka A nie płaciła czynszu, ale ponosiła w całości koszty, tj. energii, gazu etc. Jednak amortyzacja naliczana była u spółki B. Jakby w zamian za możliwość niepłacenia czynszu

Porada
28.06.2005 Podatki

Jakie warunki musi spełnić spółka z o.o., aby mogła amortyzować zakupiony w Niemczech jacht morski z zamiarem wykorzystania na potrzeby działalności gospodarczej? Jest to jacht używany, o długości 13 m, zakupiony na podstawie umowy kupna-sprzedaży (sprzedającym jest osoba fizyczna) - nie będzie on zarejestrowany w Polsce, będzie pływał pod banderą niemiecką. Czy w związku z powyższym można go zaliczyć

Porada
28.06.2005 Podatki

Czy opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe wydawane dla fabrycznie nowego zakupionego samochodu ciężarowego są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodu, czy też zwiększają jego wartość początkową do celów amortyzacji?

Porada
13.05.2005 Podatki

Spółka z o.o. opłaciła w 2004 r. opłatę za 10-letni okres ochronny znaku towarowego w kwocie 5620 zł. Znak towarowy jest zaewidencjonowany jako wartość niematerialna i prawna. Czy opłata ta powinna zostać zaliczona w koszty 2004 r., czy też podlegać rozliczeniu w czasie przez 10 lat? Czy znak ten powinien podlegać amortyzacji?

Poprzednia Następna