Porady i artykuły

Artykuł
06.05.2021 Kadry i płace

Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje regulacja, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi (bez jego zgody), w terminie przez siebie wskazanym i z pominięciem planu urlopów, zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku udzielania zaległego

Artykuł
11.06.2019 Kadry i płace

Od 7 września 2019 r. zostanie wydłużony z 7 do 14 dni termin w jakim pracownik będzie mógł, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Natomiast w razie nieotrzymania świadectwa pracy pracownicy zyskają uprawnienie do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o wydanie orzeczenia zastępującego świadectwo pracy. To najważniejsze zmiany, jakie zostaną wprowadzone do Kodeksu pracy

Artykuł
12.04.2018 Kadry i płace

Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.

Artykuł
08.12.2017 Kadry i płace

Wystawiając świadectwo pracy, pracodawca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Poniżej podajemy 6 wskazówek dotyczących wypełniania świadectwa pracy.

Porada
12.04.2017 Kadry i płace

Problem Wystawiamy świadectwo pracy dla pracownicy korzystającej z urlopu rodzicielskiego. Jak powinniśmy podać w świadectwie informację, że pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które w tym roku ukończyło 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie), natomiast na drugie

Artykuł
02.03.2017 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2017 r. w świadectwie pracy są odrębne rubryki, w których trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim i urlopie rodzicielskim. Ponadto należy wskazać dane o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, jeżeli obniżył wymiar etatu w czasie, kiedy był uprawniony do urlopu wychowawczego. To najważniejsze zmiany, jakie dotyczą wypełniania świadectwa pracy.

Porada
02.02.2017 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2017 r. świadectwo pracy zawiera specjalne rubryki, w których należy zamieścić informacje o wykorzystanym urlopie ojcowskim, rodzicielskim i okresach ochrony, jaka przysługuje pracownikom uprawnionym do urlopu wychowawczego, którzy skorzystali z obniżonego wymiaru czasu pracy. To najważniejsze zmiany dotyczące wypełniania świadectw pracy.

Porada
02.01.2017 Kadry i płace

Obecnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują urlopu tacierzyńskiego. Najczęściej jednak urlopem tacierzyńskim jest nazywany urlop macierzyński lub urlop rodzicielski, z którego korzysta pracownik-ojciec dziecka.

Porada

W przypadku zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Ubezpieczony ojciec dziecka nabędzie również prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.