W ramach spółki funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ze środków zgromadzonych w ramach funduszu nabywane są towary i usługi przekazywane następnie pracownikom w zależności od przynależnych im (ustalanych na podstawie wewnętrznego regulaminu) świadczeń socjalnych. Niekiedy zakupy ww. towarów i usług finansowane są w całości z funduszu, niekiedy natomiast pracownicy partycypują w tych
Moja spółka sprowadziła z USA sprzęt, który będzie środkiem trwałym. Odprawa celna i zapłata VAT z SAD nastąpiły 29 maja br. Czy mogę w całości odliczyć ten VAT? Jeżeli tak, to czy VAT z SAD rozliczam w deklaracji za maj tylko jako podatek naliczony? Czy też podatek ten wykazuję jako podatek należny i naliczony?
Podatnik zakupił środek trwały - sprzęt medyczny za kwotę 20 000 zł. Należność wpłacił na konto, otrzymał sprzęt, natomiast kontrahent oświadczył, że nie wystawi faktury. Na podstawie jakiego dokumentu można przyjąć środek trwały do ewidencji? Czy jest możliwość wyegzekwowania faktury? Podatnik wysłał do dostawcy pismo z prośbą o wystawienie faktury, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi.
Przekazaliśmy naszym pracownikom zapomogi rzeczowe, które w całości zostały sfinansowane z ZFŚS. Czy takie przekazanie podlega opodatkowaniu VAT?
Otrzymaliśmy premię pieniężną za dokonane zakupy towarów, które zostały udokumentowane notą kredytową. Premię otrzymaliśmy od klienta z Włoch i została przyznana jednorazowo za zakupy dokonane w 2005 r. Premia nie jest związana z konkretną dostawą towarów. Czy należy ją opodatkować?
Jesteśmy spółką zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Przeprowadziliśmy próby pakowania kawy w firmie niemieckiej. Do przeprowadzenia tych prób zostały dostarczone następujące materiały: kawa i puszki. Puszki zostały zakupione w Niemczech i bez opuszczania terytorium Niemiec dostarczone zostały przez naszego dostawcę do firmy, która przeprowadza te próby. Kawa została przekazana przez nas nieodpłatnie
Jakie obowiązki ma podatnik VAT, który kupił w Holandii od firmy posiadającej NIP UE samochód ciężarowy MAN - ciągnik siodłowy, rok produkcji 1998, na potrzeby swojej firmy świadczącej usługi transportowe? Czy ciąży na nim obowiązek wypełnienia VAT-23 i odprowadzenia podatku do US?
Proszę o wyjaśnienie, czy środki trwałe o niskiej wartości, od których w momencie zakupu odliczono VAT, sprzedawane przez syndyka, podlegają opodatkowaniu VAT? Jaka wówczas obowiązuje stawka?
Czy jako jednostka budżetowa mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych sfinansowanych dotacją?
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W ciągu całego 2004 r. zakupiliśmy środki trwałe w różnych miesiącach: lutym, kwietniu, maju, czerwcu, grudniu. Zakup środków był dofinansowany częściowo z funduszu PHARE. Dotacje otrzymaliśmy w lutym i listopadzie. Środki trwałe pochodzą z dostaw krajowych i z importu. Przy sprzedaży naszych wyrobów na kraj stosujemy stawkę 22% VAT, a przy
Kogo dotyczy obowiązek dokonywania korekt kwot podatku naliczonego od nabycia środków trwałych zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT?
Wysłaliśmy do Włoch kilka partii naszych wyrobów w celu poddania ich homologacji (dokument WZ, wyroby odebrała firma pośrednicząca własnym transportem). Jak powinna wyglądać ewidencja takiego wydania? Jaki ma to wpływ na podatek VAT? Wyroby nie wrócą do naszej firmy. Otrzymamy natomiast świadectwa homologacji, po czym dokonamy likwidacji przekazanych wyrobów i zaliczymy stratę do kosztów uzyskania
Opłaty za użytkowanie wieczyste a VAT - interpretacja Ministra Finansów
Nie posiadam świadectw homologacji na zakupione dawno koparki i dźwigi. Koparki nie mają dowodów rejestracyjnych. Dźwigi nie mają określonej ładowności, natomiast posiadają udźwig. W związku z powyższym mam pytanie, czy mogę odliczać VAT od paliwa zakupionego do tego sprzętu.
Mam w firmie stary samochód ciężarowy (3,5 tony) oraz samochód z „kratką” z homologacją samochodu ciężarowego. W przypadku pierwszego samochodu nie mam odpisu świadectwa homologacji, drugi z samochodów (kombi) ma zgodnie ze świadectwem homologacji cztery siedzenia i ładowność 700 kg. Czy w świetle nowych przepisów będzie można odliczać VAT od paliw zakupionych na potrzeby tych samochodów? Proszę także
10 lat temu darowano przychodni lekarskiej fotometr, który do dzisiaj nie został zdjęty ze stanu środków trwałych. Czy likwidując go teraz, powinnam odprowadzić VAT od darowizny? Nie wiem, w jaki sposób odbyło się przekazanie sprzętu, nie mam żadnych dokumentów. Mam tylko pismo informujące o darowiźnie z przychodni potwierdzającej to zdarzenie. Jak mam poprawnie ująć w księgach to zdarzenie?
Zakupiliśmy maszynę w Niemczech za 10 000 euro. Zapłata należności nastąpiła 15 czerwca 2003 r. W listopadzie niemiecka firma zdemontowała maszynę na terenie Niemiec. Za tę usługę zapłaciliśmy 2000 euro 30 listopada 2003 r. Następnie 15 grudnia 2003 r. maszyna została przywieziona do Polski. W styczniu 2004 r. firma niemiecka, która wcześniej zdemontowała maszynę na terenie Niemiec, zmontowała tę maszynę
Podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów.
Proszę o wyjaśnienie, czy jest określony termin, w którym definitywnie upływa możliwość odliczenia VAT dla samochodów z homologacją ciężarową (tzw. kratką). Z publikacji, jaka ukazała się w „AUTO Świat” nr 2 wynika, że ...na mocy dyrektywy europejskiej nr 116 wydane już świadectwa homologacji zachowują ważność do dnia wygaśnięcia. Co oznacza, że ...wszystkie obecnie oferowane pojazdy z nadwoziem hatchback
Proszę o wyjaśnienie: jeżeli kupiłem samochód ciężarowy 30 lipca 2003 r. (data wystawienia faktury oraz data całkowitej zapłaty za środek trwały), a odebrałem go 5 sierpnia 2003 r., to czy odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu tego zakupu mogę dokonać za lipiec 2003 r., czy za sierpień 2003 r.?
Wziąłem w leasing finansowy samochód ciężarowy. Czy VAT od opłaty wstępnej odliczam na zasadach, jak przy zakupie środków inwestycyjnych? Czy VAT przy ratach odliczam zarówno od części odsetkowej, jak i kapitałowej?
Firma będąca własnością osoby fizycznej wydzierżawia środki transportowe spółce z o.o., za co pobiera miesięczną opłatę dzierżawną, ustaloną jako koszty amortyzacji plus niewielka marża. Z uwagi jednak na to, iż firma wydzierżawiająca, czyli osoba fizyczna, obciążana jest zakupem paliwa na środki transportowe zgodnie z wydanymi kartami tankowania na wydzierżawione środki transportowe, to powstaje pytanie