Porady i artykuły

Porada
12.05.2021 Podatki

Podatnik ze względu na pandemię nie prowadzi normalnej działalności gospodarczej. Oficjalnie jej nie zawiesił w nadziei, że wkrótce dostanie zlecenia i zacznie osiągać z niej przychody. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo dalej amortyzować nabyte środki trwałe?

Artykuł
08.01.2021 Podatki

Podatnicy, którzy wykupują samochody z leasingu i wprowadzają je do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, nie mogą już korzystać z indywidualnych stawek amortyzacyjnych przewidzianych dla amortyzacji używanych środków trwałych. Takiego prawa nie będą mieli także inni podatnicy, którzy używają rzeczy na podstawie np. umów najmu, dzierżawy czy użyczenia, a następnie je kupują

Porada
09.12.2020 Podatki Ubezpieczenia

Podatnik amortyzuje środek trwały. W czasie epidemii COVID-19 przestał z niego korzystać. Czy w tej sytuacji musi przerwać dokonywanie odpisów amortyzacyjnych?

Porada
13.08.2020 Podatki

Podatnik amortyzuje kosztowne maszyny. Ponieważ uległ poważnemu wypadkowi, przez kilka miesięcy będzie musiał przebywać na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie maszyny nie będą używane. Co w tej sytuacji zrobić z ich amortyzacją?

Artykuł
24.10.2019 Podatki

Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na wyposażenie, którego zakup został dofinansowany ze środków Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie może natomiast zaliczać do kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których zakup został dofinansowany ze środków tego funduszu. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment

Artykuł
08.08.2019 Podatki

Podatnik, który wycofa nieruchomość z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie ją wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi korygować dokonanych od niej odpisów amortyzacyjnych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
10.06.2019 Podatki

Podatnik prowadzi działalność polegającą na przetwarzaniu owoców. Chce kupić maszynę, która będzie środkiem trwałym używanym tylko sezonowo. Od którego momentu można amortyzować taki środek trwały?

Artykuł
30.04.2019 Podatki

Podatnik, który chce amortyzować środek trwały według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej, musi udowodnić, że jest on używany, a nie nowy. Może to robić na podstawie wszelkich wiarygodnych dowodów potwierdzających używanie środka trwałego w określonym czasie. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
04.04.2019 Podatki

Podatnik w lutym zamortyzował jednorazowo fabrycznie nowy środek trwały o wartości poniżej 100 000 zł. W kwietniu dokonał ulepszenia tego środka trwałego. Jak rozliczyć taki wydatek?

Artykuł
10.02.2019 Podatki

Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących

Porada
03.12.2018 Podatki

Podatnik kupił od osoby fizycznej maszynę, którą później uznał za środek trwały. Przy okazji tej transakcji podatnik zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy można go uznać za koszt uzyskania przychodu?

Porada
09.08.2018 Podatki

Podatnik ma zamiar wybudować halę fabryczną. Działka, na której ma ona powstać, wymaga dużych nakładów na jej uporządkowanie. Jak je rozliczyć podatkowo?

Artykuł

W praktyce zdarza się, że przedsiębiorca zakupi składnik rzeczowego majątku trwałego, którego wartości - ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok - nie zaliczy do środków trwałych, lecz ujmie bezpośrednio w kosztach. Jeśli jednak okaże się, że faktyczny okres używania tego składnika majątku będzie inny niż ten przewidywany, tzn. będzie dłuższy niż rok, i zostaną spełnione

Porada
14.05.2018 Podatki

W ramach reklamacji mają nam wymienić jeden środek trwały na drugi. Jak postąpić z amortyzacją tego wymienionego środka trwałego?

Poprzednia Następna