Przepisy ubezpieczeniowe przewidują wyłączenia określonych przychodów z podstawy wymiaru składek. Skorzystanie z takich wyłączeń może przynieść pracodawcy wymierną korzyść finansową. Zastosowanie zwolnienia jest jednak obwarowane licznymi, często bardzo szczegółowymi warunkami. Ich nieznajomość może zakończyć się zakwestionowaniem przez ZUS prawa do zastosowania zwolnienia składkowego, a co za tym
Podatnik dostał odszkodowanie od ubezpieczyciela za zniszczony samochód osobowy stanowiący środek trwały. Ma zamiar przeznaczyć otrzymane pieniądze na wyremontowanie tego auta. Czy w takim przypadku odszkodowanie może skorzystać ze zwolnienia z PIT?
Podatnik ze względu na pandemię nie prowadzi normalnej działalności gospodarczej. Oficjalnie jej nie zawiesił w nadziei, że wkrótce dostanie zlecenia i zacznie osiągać z niej przychody. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo dalej amortyzować nabyte środki trwałe?
Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki na najem pokoju w innej miejscowości niż ta, w której prowadzi działalność, pod warunkiem że udokumentuje poniesione na ten cel wydatki oraz fakt wykonywania usług w tym miejscu. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Małżonek, który w prowadzonej działalności zamierza amortyzować środek trwały stanowiący współwłasność małżeńską, który był uprzednio amortyzowany przez współmałżonka, powinien ustalić jego wartość początkową w wysokości przyjętej wcześniej przez współmałżonka oraz kontynuować stosowaną przez niego metodę amortyzacji. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Mały podatnik, który nabył nowy system fotowoltaiczny, może go zamortyzować jednorazowo. Do wyboru ma amortyzację na podstawie art. 22k ust. 7 updof albo na podstawie art. 22 ust. 14 updof. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Każdy z nich zamierza wykorzystywać w tych działalnościach należący do nich składnik majątkowy. Jak w tej sytuacji ustalić jego wartość początkową na potrzeby amortyzacji?
Podatnik, który wycofa nieruchomość z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie ją wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi korygować dokonanych od niej odpisów amortyzacyjnych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pracowników. W raporcie przedstawiamy jak rozliczać zakup hulajnóg na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych