Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ma znaczący wpływ na prawidłowe obliczanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Po przekroczeniu ustawowego limitu w danym roku kalendarzowym pracownik płaci tylko składkę chorobową. Oznacza to, że do podstawy zasiłkowej przyjmowana jest wyższa kwota wynagrodzenia. Płatnik zasiłków musi znać zasady ustalania wysokości
Zasady obejmowania ubezpieczeniami społecznymi w Polsce określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast pierwszeństwo przed jej stosowaniem mają unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które obowiązek tych ubezpieczeń zasadniczo wiążą z krajem wykonywania pracy przez pracowników czy inne osoby ubezpieczone. Dotyczy to również obowiązków podatkowych pracodawcy
Umowa o dzieło, w przeciwieństwie np. do umowy zlecenia, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jednak obowiązek oskładkowania takiej umowy powstanie w sytuacji, gdy umowa o dzieło została zawarta z własnym pracodawcą lub w ramach takiej umowy zawartej z innym podmiotem praca jest świadczona na rzecz pracodawcy osoby wykonującej dzieło.
Wiemy, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. może odbywać się m.in. w oparciu o akt powołania (bezumownie) lub umowę o charakterze cywilnoprawnym (np. kontrakt menedżerski). Która z form zatrudnienia członka zarządu jest najkorzystniejsza pod względem kosztowym dla spółki?
Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej wiąże się zasadniczo z obowiązkowym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, gdy stanowi ona jedyny tytuł do tych ubezpieczeń. Sytuacja przedsiębiorcy w zakresie podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zmienia się w przypadku, gdy podejmuje on dodatkowo inne aktywności zarobkowe, np. w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia.
Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę będącą rolnikiem, który opłaca składki w KRUS. Czy powinniśmy zgłosić tego zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych?
Jeżeli osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i prowadzi działalność gospodarczą w dwóch różnych państwach UE, obejmuje ją w zakresie zabezpieczenia społecznego zasadniczo tylko ustawodawstwo tego państwa, w którym jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę.
Możliwość opłacania w bieżącym roku kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalona na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez cudzoziemców - obywateli państw trzecich, zatrudnionych przez zagranicznych pracodawców i oddelegowanych przez te podmioty do pracy na terytorium Polski.
Brak obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego w oparciu o art. 176 Kodeksu spółek handlowych wspólnikowi spółki wynagrodzenia.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne a udostępnienie nieodpłatnie domu mieszkalnego.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z 16 listopada 2023 r. (C-422/22) ZUS może z urzędu wycofać wydane zaświadczenie A1, jeśli uzna, że jest ono błędne. ZUS nie musi w tym zakresie konsultować się z instytucją ubezpieczeniową innego państwa.
Obowiązkiem płatnika składek – zleceniodawcy, jest dokonanie zgłoszenia zleceniobiorcy do odpowiednich ubezpieczeń w zależności od jego sytuacji ubezpieczeniowej, tj. do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. W niektórych przypadkach obowiązek ubezpieczeń społecznych jest wyłączony – dotyczy to m.in. studentów do 26 roku życia wykonujących umowę
W pierwszej połowie 2023 r. Sąd Najwyższy zajmował się m.in. kwestią podlegania ubezpieczeniom z tytułu działalności gospodarczej oraz tytułu do ubezpieczeń jedynego, a także mniejszościowego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wypowiadał się również na temat ubezpieczeń osoby wykonującej pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz własnego pracodawcy. SN po raz kolejny zajął też
Od 1 lipca 2023 r. podniesiono kwotę przychodów, do której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej (nieewidencjonowanej). Obecnie jest to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 2700 zł. W artykule przedstawiamy podstawowe zasady i korzyści prowadzenia działalności w tej formie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ubezpieczeń społecznych.
Pracodawca, którego pracownik został przywrócony do pracy wyrokiem sądu, ma wobec takiej osoby określone obowiązki. Dotyczą one w szczególności ponownego zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od daty przywrócenia do pracy oraz rozliczenia przyznanego mu wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Nasza firma wypłaca ryczałt za pracę zdalną (gdyby była wykonywana w każdym dniu roboczym) w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 90 zł. Część naszych pracowników, którym będzie wypłacane to świadczenie, pracuje w systemie hybrydowym, tj. 3 dni zdalnie, a 2 dni w siedzibie zakładu pracy. Wspomniany ryczałt nie będzie pomniejszany za okres obecności w firmie ani za okresy urlopu wypoczynkowego. Czy