Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Wartość odprawy pieniężnej wypłacanej z tytułu rozwiązania umowy o świadczenie usług zarządzania a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Możliwość opłacania w bieżącym roku kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalona na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Obowiązek uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości pakietu medycznego oraz ubezpieczenia w części współfinansowanego przez pracodawcę.
Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez cudzoziemców - obywateli państw trzecich, zatrudnionych przez zagranicznych pracodawców i oddelegowanych przez te podmioty do pracy na terytorium Polski.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla kierowców-zleceniobiorców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym.
Ulga na start i prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wypłacanego w oparciu o art.176 Kodeksu spółek handlowych wspólnikom spółki wynagrodzenia.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - wartość jednorazowego świadczenia dla pracowników z ZFŚS wypłaconego w oparciu o kryterium socjalne.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - nagroda jubileuszowa.
Ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.
Diety wypłacane z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia przez osobę, która dodatkowo wykonuje dwie umowy o pracę w niepełnym wymiarze na rzecz innych podmiotów.
Możliwość obniżenia wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne a rekompensata wypłacona pracownikom z tytułu likwidacji uprawnienia do nagrody jubileuszowej.
Pracownik wykorzystał w tym roku już 33 dni zwolnienia lekarskiego. W trakcie urlopu wypoczynkowego zachorował i trafił do szpitala. Poinformowała nas o tym jego żona. Zwolnienie otrzymał dopiero po wyjściu ze szpitala. Nam dostarczył je po powrocie do domu, tzn. 5 czerwca br., czyli 3. dnia od wystawienia. Pracownik otrzymał dalsze zwolnienie na okres po wyjściu ze szpitala. Zasiłek będzie wypłacał
Prowadzona przez ZUS rehabilitacja lecznicza często ma znaczący wpływ na poprawę zdrowia chorych osób i pozwala uniknąć trwałej niezdolności do pracy. Z takiej możliwości korzysta wciąż stosunkowo niewiele osób, mimo że koszty rehabilitacji całkowicie pokrywa ZUS, a o skierowanie mogą się ubiegać osoby z bardzo różnymi schorzeniami.
Odmówiliśmy pracownikowi prawa do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy rozpoczynający się we wrześniu 2005 r., ponieważ nie spełnia kryterium dochodowego. Miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na członka rodziny za 2004 r. wyniósł 615 zł i nie uprawnia go do świadczeń. Pracownik twierdzi, że nie powinniśmy do dochodu rodziny za ten rok wliczać renty socjalnej, którą pobiera jego syn pozostający
Od maja br. rozpocząłem prowadzenie pozarolniczej działalności. Jest to moja pierwsza praca zarobkowa. ZUS wezwał mnie do zawarcia umowy z funduszem emerytalnym. Co się stanie, jeśli go nie wybiorę?
Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płacą je niekiedy dopiero pod przymusem, czyli w trakcie egzekucji. Niektóre ze środków egzekucyjnych mogą być stosowane przez dyrektora oddziału ZUS w ramach tzw. egzekucji własnej.
Osoba prowadząca działalność, która ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie. Jeśli nie zgłosi się do tych ubezpieczeń, obowiązkowo podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Gdy rencista nie zgłosi się również do tego ubezpieczenia, powstaje wątpliwość, czy ZUS może w tej sprawie wszcząć postępowanie kontrolne.
Jedna z pracownic przed zatrudnieniem w mojej firmie prowadziła własną działalność, z tytułu której przez kilka miesięcy przed zatrudnieniem nie płaciła składek. ZUS przysłał mi zawiadomienie o zajęciu jej wynagrodzenia w czerwcu br., ale księgowa była wówczas na urlopie, a ja nie wiedziałem, w jaki sposób mam postąpić z tym zawiadomieniem. Potem przyszło w tej sprawie ponaglenie, ale na ponaglenie