Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.
W październiku 2011 r. roku spółka zakupiła roczną licencję na użytkowanie programu komputerowego. Licencja obejmuje okres od listopada 2011 r. do października 2012 r. (licencja nie jest wartością niematerialną i prawną). Wartość licencji wynosi 4200 zł. Jeżeli suma bilansowa spółki oscyluje w granicach 10 mln zł, to czy koszt pozyskania licencji można uznać za wartość nieistotną? Jak ustala się wysokość
Kiedy można dokonać zmian w polityce (zasadach) rachunkowości? Jakie przyczyny mogą spowodować konieczność dokonania takich zmian, a co nie powoduje tej konieczności? W jaki sposób dokumentować wprowadzenie zmian w polityce (zasadach) rachunkowości?
Ustawa o rachunkowości obowiązuje wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe, różniące się między sobą pod względem formy prawnej, wielkości, rodzaju prowadzonej działalności, organizacji i innych istotnych cech. Z tego powodu ustawa zawiera przepisy, na podstawie których istnieje możliwość wyboru najkorzystniejszych rozwiązań spośród alternatywnych możliwości dopuszczonych do stosowania. Ponadto
Spółka z o.o. (rachunek zysków i strat sporządza metodą porównawczą, a rachunek przepływów - metodą pośrednią) zamierza w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy. Czy w związku z tym jest możliwa zmiana struktury planu kont w trakcie roku obrotowego? Jeśli tak, czy zmiany mogą dotyczyć także kont syntetycznych?
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego niektóre jednostki mogą stosować MSR.