spółka akcyjna
Artykuł
03.08.2020 Obrót gospodarczy

Przy tym dematerializacja obejmuje także spółki publiczne, które nie mają wszystkich istniejących akcji zarejestrowanych w KDPW (czyli dalej część istniejących akcji występuje w formie dokumentowej/papierowej). Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy może być zawarta wyłącznie z podmiotem uprawnionym do prowadzenia rachunków papierów wartościowych, zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi

Artykuł

Wypracowany zysk netto spółek kapitałowych może być przeznaczony m.in. na dywidendę dla wspólników. „Wypłata” zysku może nastąpić nie tylko w formie pieniężnej, ale także niepieniężnej, np. poprzez przekazanie wspólnikom środków trwałych, zapasów itp. W publikacji omówione zostały kwestie zasad i podatkowego rozliczenia wypłaty dywidend. Przedstawiono również ewidencję księgową w spółkach wypłacających

Artykuł

Nawet gdy członek zarządu wskaże majątek spółki, z którego można zaspokoić zaległości podatkowe spółki, może się to okazać niewystarczające, aby uwolnił się od odpowiedzialności za te zaległości. Wystarczy, że majątek zostanie uznany za „trudny do sprzedaży”, aby organ podatkowy sięgnął do majątku członka zarządu w celu egzekucji zaległości podatkowych spółki. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z

Porada

Czy mała spółka akcyjna, podejmując decyzję o stosowaniu uproszczeń dotyczących rocznych sprawozdań finansowych przewidzianych dla jednostek mikro, może nie poddawać tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta?

Porada

Spółka akcyjna jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej. Spółka akcyjna ma stratę. Jeśli jej strata przewyższy dochód osiągnięty w spółce komandytowo-akcyjnej i przypadający na spółkę akcyjną, to czy spółka akcyjna nie zapłaci podatku?

Porada

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie jest traktowana jako sprzedaż. Oznacza to, że spółka, która np. przekazała nieruchomość udziałowcowi zamiast wypłacać mu dywidendę, uniknie opodatkowania zysku ze sprzedaży składników majątku. Co więcej, prawidłowość takiego stanowiska potwierdził niedawno w swoim wyroku NSA. Wypłata dywidendy w formie rzeczowej może być dla wielu podatników niezwykle atrakcyjnym

Interpretacja

Zastosowanie zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Czy w sytuacji opisanej w zdarzeniu przyszłym, cała dywidenda wypłacona przez Spółkę na rzecz P S.A. podlega, na podstawie dyspozycji normy wynikającej z art. 22 ust. 4 pkt 1-4 w związku z ust. 4a i ust. 4d Ustawy o CIT zwolnieniu od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Artykuł
02.07.2006 Obrót gospodarczy

Akcjonariusze często błędnie sądzą, że indywidualny nadzór członka rady nadzorczej nad działalnością spółki jest możliwy bez specjalnego upoważnienia. Tylko członkowie rady wybrani w drodze głosowania grupami mogą indywidualnie kontrolować spółkę bez zgody innych członków rady. Innym częstym błędem jest przyznanie niektórym akcjonariuszom akcji uprzywilejowanych. Akcjonariusze nie wiedzą, że przywilej

Artykuł
17.05.2006 Obrót gospodarczy

W związku ze zbliżającym się okresem wypłaty dywidend przypominamy właścicielom i zarządom spółek kilka zasad przydatnych przy tej okazji.

Porada
02.02.2006 Obrót gospodarczy

Spółka akcyjna ma w spółce z o.o. 52% udziałów. Zarząd spółki akcyjnej podjął uchwałę w sprawie zasad polityki rachunkowości w grupie kapitałowej i nakazał stosować ją przez spółkę z o.o. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

Porada

Spółka ma zamiar podnieść kapitał akcyjny do kwoty 500 000 zł z funduszu rezerwowego spółki w IV kwartale 2005 r. Czy wydatki poniesione przez spółkę w związku z zamiarem podwyższenia kapitału akcyjnego (akt notarialny, koszty ogłoszenia w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”) stanowią koszt uzyskania przychodu?

Artykuł
13.10.2005 Obrót gospodarczy

24 października 2005 r. wejdą w życie zmiany Kodeksu spółek handlowych. Dotyczą one spółek akcyjnych publicznych bądź zainteresowanych debiutem na giełdzie. Z uwagi na hossę w 2005 r. budzą one coraz większe zainteresowanie zarówno wśród właścicieli spółek akcyjnych, jak i spółek z o.o.

Porada
13.09.2005 Obrót gospodarczy

Czy spółka musi wypłacić jakieś minimalne wynagrodzenie wspólnikowi za umorzone udziały? Czy spółka z o.o. może wypłacić takie wynagrodzenie w sytuacji, gdy nie ma zysku netto?

Porada
29.08.2005 Obrót gospodarczy

Akcjonariusz nie wpłacił pieniędzy na podwyższenie kapitału zakładowego i uchwała o podwyższeniu nie została zgłoszona do sądu. Minęło 8 miesięcy od jej podjęcia. Czy jest ona jeszcze ważna?

Porada

Spółka akcyjna podniosła kapitał zakładowy ze środków zgromadzonych na kapitale rezerwowym, utworzonym z niewypłaconych przez kolejne lata zysków spółki. Jednak równocześnie postanowiono, że podatek od tej operacji zapłacą nie akcjonariusze, lecz spółka z tego samego kapitału rezerwowego, powodując dalsze jego zmniejszenie. Kapitał zakładowy podniesiono o kwotę 450 000 zł. Proszę o informację, w jakiej

Porada
13.06.2005 Obrót gospodarczy

Spółka akcyjna, której księgowość prowadzę, ma za duży kapitał zakładowy w stosunku do skali prowadzonej działalności. Dodatkowo otrzymała od banku korzystną propozycję dostępu do linii kredytowych. Rozważane jest obniżenie kapitału poprzez umorzenie części akcji i zwrot pieniędzy akcjonariuszom. Statut spółki nie zawiera żadnych wskazówek w tym zakresie. Jakie niedogodności wiążą się z tą formą wycofania

Porada
13.02.2005 Obrót gospodarczy

W spółce akcyjnej, której jestem akcjonariuszem, znacząco zmienił się w ciągu ostatnich miesięcy skład akcjonariuszy. Wszyscy założyciele naszej spółki, oprócz mnie, sprzedali swoje akcje nowemu akcjonariuszowi. Otrzymałem propozycję „nie do odrzucenia” - albo sprzedam nowym większościowym akcjonariuszom moje akcje, albo zostanę wykupiony. Czy mogę zostać przymusowo wykupiony z tej spółki?

Porada
29.12.2004 Obrót gospodarczy

Prowadzę własną firmę. Jednocześnie otrzymałem propozycję bycia członkiem rady nadzorczej w spółce akcyjnej. Interesuje mnie problem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Proszę o przybliżenie obowiązujących zasad.

Porada
13.12.2004 Obrót gospodarczy

Planujemy zwiększyć środki obrotowe spółki, emitując obligacje zamienne. Jakie warunki musimy spełnić, przeprowadzając emisję? O czym warto pamiętać, sięgając po ten typ obligacji?

Artykuł
28.11.2004 Obrót gospodarczy

Podniesienie kapitału zakładowego spółki akcyjnej wymaga zazwyczaj zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, podjęcia uchwały, przejścia złożonej procedury emisji akcji oraz jej rejestracji w sądzie. Można uprościć ten proces poprzez warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego.

Poprzednia Następna