Z dniem 1 kwietnia 2022 r. weszły w życie przepisy określające nowy system rozliczania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów. Warto w związku z tym pochylić się nad podatkowymi aspektami związanymi z produkowaniem energii elektrycznej z wykorzystaniem mikroinstalacji fotowoltaicznych.
W 2021 r. pracodawców czeka wiele ważnych zmian w zakresie zagadnień kadrowo-płacowych. Dotyczą one przede wszystkim minimalnego wynagrodzenia za pracę, zwolnienia z opodatkowania przychodów z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, a także stażu uczniowskiego, wdrażania PPK przez najmniejsze podmioty i jednostki sektora finansów publicznych czy powiadamiania ZUS o zawieranych umowach o dzieło.
Informacje o umowie o dzieło zawartej po 31 grudnia 2020 r. płatnik składek i osoba fizyczna zlecająca dzieło mają obowiązek przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od dnia jej zawarcia, na specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Do ZUS przekazywane są m.in. dane stron umowy o dzieło, data jej zawarcia oraz wskazywany jest przedmiot umowy o dzieło. Nie podaje się jednak informacji o wysokości
W 2021 r. wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą płacy minimalnej oraz informowania ZUS o zawartych umowach o dzieło. W 2021 r. również kolejne grupy pracodawców (zatrudniających mniej niż 20 osób oraz ze sfery budżetowej) będą musiały wdrożyć program pracowniczych planów kapitałowych.
Polski bon turystyczny to nowa forma wsparcia zarówno dla rodziców, jak i dla branży turystycznej z powodu trwającej epidemii COVID-19. Przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia w kwocie 500 zł, a dla dziecka niepełnosprawnego jest to kwota 1000 zł. Bon w formie elektronicznej można będzie wykorzystać do 31 marca 2022 r.
16 maja 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 3.0.
Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej