Porady i artykuły

Porada

Razem z żoną prowadzimy sklep internetowy i sprzedajemy na aukcjach internetowych (spółka cywilna rozliczająca się według pkpir). Od maja nie wynajmujemy już biura i magazynu, ponieważ przenosimy magazyn na działkę rodziców. Stamtąd średnio dwa razy w tygodniu będziemy wysyłać towar. W związku z tym mam kilka pytań. 1) Czy muszę zawrzeć z rodzicami umowę użyczenia w związku z wydzieleniem przez nich

Porada

Jeden z naszych pracowników chciałby wykorzystywać w pracy prywatny komputer, drukarkę i skaner, ale bez żadnej rekompensaty z tego tytułu. Zgadzamy się na takie rozwiązanie. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem nieodpłatną umowę użyczenia? Jakie byłyby ewentualne skutki podatkowe takiego użyczenia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy?

Porada

Spółka zamierza zawrzeć ze swoim pracownikiem umowę użyczenia samochodu osobowego. Pojazd ten będzie użytkowany przez pracownika do celów niezwiązanych z działalnością spółki. Jakie są skutki tej umowy w podatku dochodowym od osób prawnych?

Artykuł

Można zaryzykować twierdzenie, że każda firma korzysta z samochodów w celach służbowych. Rozliczenia podatkowe związane z korzystaniem z samochodów będących własnością firm, leasingowanych oraz prywatnych, mają swoją specyfikę. W opracowaniu tym przedstawiamy rozwiązania podatkowych problemów podatników związanych z korzystaniem z samochodów do celów służbowych.

Porada

Umowa użyczenia jest umową nazwaną, uregulowaną przez przepisy art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, maszyna, meble), jak i nieruchomości (np. lokal użytkowy lub jego część, działka

Porada

Osoba użyczyła budynku spółce cywilnej, której wspólnikami są brat i żona. Budynek ma być przeznaczony na biuro spółki. Czy któraś ze stron umowy użyczenia będzie w tym przypadku uzyskiwała przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia tej nieruchomości? Czy koszty eksploatacji budynku (energia elektryczna, telefon, gaz, woda, wywóz śmieci) spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Porada

Jako gmina niezwykle często mamy do czynienia z problemem rozliczenia użyczeń budynków i gruntów. Często zwracają się do nas z pytaniami o podatki osoby fizyczne i spółki komunalne pragnące użyczyć swych lokali współpracującym z gminą stowarzyszeniom. Jakie są podatkowe zasady dokonywania takich transakcji? Co z podatkiem dochodowym, VAT i od nieruchomości?

Porada

Rodzice kupili samochód na kredyt. Następnie użyczyli go synowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Syn spłaca raty kredytu. Czy fiskus zaneguje taką umowę użyczenia? Czy odsetki są kosztem uzyskania przychodu dla syna?

Artykuł
29.05.2005 Obrót gospodarczy

W ostatnim numerze Mk opublikowaliśmy wybór interpretacji urzędów skarbowych związanych z użytkowaniem i użyczeniem. Podjęliśmy ten temat ze względu na to, że pomylenie tych pojęć niesie konsekwencje podatkowe.

Artykuł
13.05.2005 Obrót gospodarczy

Przedsiębiorcy często wykorzystują w działalności gospodarczej użyczenie oraz użytkowanie, np. samochodów, komputerów, wyposażenia biur albo sklepów. Są to pojęcia mylone. W artykule przedstawiamy kilka często zadawanych pytań przez przedsiębiorców i odpowiedzi urzędów skarbowych. W następnym numerze Mk opublikujemy artykuł, który - mamy nadzieję - pomoże naszym Czytelnikom w poprawnym korzystaniu

Porada

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Ojciec użycza mi samochodu osobowego do celów prowadzonej działalności. Jak mam rozliczać koszty używania pojazdu?

Porada

Na podstawie umowy użyczenia zawartej z miastem (gminą) otrzymaliśmy koparkę hydrauliczną na czas nieokreślony. Koparkę mamy wykorzystywać w ramach wykonywanych statutowo prac i nie wolno nam oddać jej do korzystania osobom trzecim. Umowa ta nie daje nam prawa do nabycia tej koparki po pewnym czasie. Czy właściwe jest zaliczenie tej koparki zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości do naszych

Artykuł
29.12.2004 Obrót gospodarczy

Umieszczenie w umowie ograniczeń prawa do zajmowania części nieruchomości nie stoi na przeszkodzie temu, aby zajmowanie to miało charakter wyłączny w stosunku do innych osób, nieuprawnionych ani przez ustawę, ani przez umowę do wykonywania swojego prawa wobec będącej przedmiotem umowy najmu rzeczy - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości (C-284/03).

Artykuł

Nieodpłatne oddanie nieruchomości w używanie innej osobie, pomimo braku ekwiwalentu za to świadczenie, powoduje powstanie po stronie oddającego przychodu podlegającego zasadniczo opodatkowaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy świadczenie takie jest realizowane m.in. na rzecz członków najbliższej rodziny.

Artykuł

W odniesieniu do umowy użyczenia stan prawny - w zakresie jej opodatkowania VAT - uległ zmianie. Pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wydanie towaru na podstawie umowy użyczenia nie podlegało opodatkowaniu VAT, gdyż nie mieściło się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, zawartym w art. 3 tej ustawy.