Porady i artykuły

Porada

W przeszłości, tj. do końca 2006 r., istniało zwolnienie od podatku dochodowego obejmujące przychody ze sprzedaży nieruchomości nabytych przez osoby fizyczne w drodze spadku lub darowizny. Powoduje to, że nadal większość osób sprzedających odziedziczone nieruchomości jest przekonana, że nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu takiej sprzedaży. W wielu przypadkach tak jednak nie jest. Podatnicy

Porada

Nie każde odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest zwolnione z opodatkowania. Aby zastosować zwolnienie z podatku, wysokość lub zasady ustalania tych świadczeń muszą wynikać z przepisów prawa lub aktów wewnątrzzakładowych, a ponadto nie mogą być wymienione w katalogu należności wyłączonych z zakresu zwolnienia.

Porada

Świadczenie nieodpłatne jest korzyścią otrzymaną bez ekwiwalentu. Podobnie jak w przypadku pracowników mogą je otrzymać zleceniobiorcy i wykonawcy. Pracodawca musi wówczas wykazać, że udostępnił zleceniobiorcy np. samochód firmowy wyłącznie do celów związanych z umową i otrzymał świadczenie wzajemne w postaci wykonania zlecenia. W takiej sytuacji podatnik nie otrzymuje świadczenia nieodpłatnego.

Artykuł

Od 1 stycznia 2015 r. zmianie uległy zasady rozliczania oraz wysokość ulgi na dzieci. Nowe regulacje podatnicy powinni stosować już w zeznaniu rocznym za 2014 r. W raporcie przedstawiamy rozwiązanie problemów, jakie wpłynęły do redakcji w tej sprawie, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.

Porada

Zatrudniamy zleceniobiorców. Od każdej z tych osób wymagamy zaświadczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania czynności wynikających z umowy (w ramach badań wstępnych). Zleceniobiorcy przeprowadzają badania na swój koszt, a następnie zwracamy im ten wydatek na podstawie przedłożonej przez nich faktury. Założyliśmy, że koszt badań nie powinien przekraczać 60 zł i do tej wysokości dokonujemy zwrotu