W procesie rozliczeń płacowych pracodawcy muszą zwracać szczególną uwagę m.in. na roczny limit dotyczący podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych oraz próg podatkowy. W 2024 r. kwoty te wynoszą odpowiednio 234 720 zł oraz 120 000 zł. Po ich przekroczeniu płatnik powinien zaniechać do końca grudnia danego roku dalszego naliczania i odprowadzania do ZUS składek emerytalno-rentowych, składki na FEP
Regulacje, które obowiązują od 19 sierpnia 2023 r., przewidują zwolnienie z podatku dochodowego oraz ze składek ZUS części wynagrodzenia otrzymywanego przez kierowcę wykonującego przewozy międzynarodowe za czas pobytu za granicą (tzw. wirtualna dieta). Zwolnienie to dotyczy też niektórych wydatków przekazywanych kierowcy przez pracodawcę.
Od 23 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy, które przewidują utworzenie systemu teleinformatycznego do obsługi umów o pracę, umów zlecenia oraz umów uaktywniających. System ten ma być przeznaczony głównie dla mikroprzedsiębiorców i powinien zostać wdrożony w ciągu 3 lat od wejścia w życie nowelizacji.
Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie pracowników, powinien rozważyć możliwość zawarcia umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ponieważ te formy powierzenia pracy są dla niego najkorzystniejsze. Natomiast z najwyższymi kosztami zatrudnienia i największą liczbą obowiązków muszą liczyć się podmioty zawierające umowę o pracę.
Od 8 stycznia 2022 r. zaliczka na podatek od przychodów uzyskanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. m.in. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a także umów zlecenia, powinna być obliczana z uwzględnieniem zarówno zasad wynikających z Polskiego Ładu, jak i z przepisów updof obowiązujących do 31 grudnia 2021 r.
W 2022 r. zmieniły się rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń (w tym wynagrodzeń) otrzymywanych przez zatrudnione osoby. Zmiany wprowadzono w ramach programu reform zwanych Polskim Ładem, którego przepisy zawarto w ustawie z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
W 2020 r. wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą płacy minimalnej oraz rozliczania podatku od wynagrodzeń pracowniczych. W 2020 r. również kolejne grupy pracodawców będą musiały wdrożyć program pracowniczych planów kapitałowych.
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj zajmowanych przez nich stanowisk i wykonywanej pracy, wodę zdatną do picia lub inne napoje. Natomiast w przypadku niektórych grup pracowników jest ponadto zobligowany do finansowania posiłków profilaktycznych. Zapewnienie napojów i posiłków może przyjmować różną formę. Oferowanie pracownikom tego rodzaju świadczeń może
Decydując się na zatrudnienie osób do prac sezonowych przedsiębiorcy mają kilka alternatywnych form współpracy, np.: stosunek pracy, umowy cywilnoprawne, praca tymczasowa, praktyki absolwenckie. Mogą również rozważyć współpracę z młodocianymi oraz z cudzoziemcami, którzy z reguły są gotowi podjąć pracę za niższe wynagrodzenie niż pozostali pracownicy. Najbardziej opłacalną formą zatrudnienia dla przedsiębiorców
Obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru listy płac. Pracodawca może więc ustalić ten wzór we własnym zakresie. Niniejsza instrukcja określa, jakie elementy powinna mieć lista płac, aby pracodawca mógł wywiązać się z ciążących na nim obowiązków w zakresie naliczania podatku i składek ZUS w prawidłowej wysokości.
Wysłaliśmy pracownicę w podróż służbową do Katowic. Po powrocie pracownica przedstawiła wykaz wszystkich wydatków, które jej zwróciliśmy. Zrefundowaliśmy jej m.in.: kwotę wynikającą z faktury na zakup benzyny do prywatnego samochodu, którym odbywała podróż służbową, opłatę za autostradę, opłaty parkingowe, obiad w restauracji. Wypłaciliśmy również diety z tytułu podróży służbowej. Które wydatki będą
Jesteśmy firmą produkcyjną. W naszym zakładzie na podstawie regulaminu wynagradzania pracownicy mają prawo do ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży roboczej, niezbędnej z uwagi na warunki wykonywania pracy. Zwrotu poniesionych wydatków dokonujemy na podstawie udokumentowanych przez pracowników kosztów zakupu ubrań roboczych. Pranie odzieży roboczej zapewniamy w zakładowej pralni. Czy
Od 28 kwietnia 2006 r. zaniechano poboru podatku od środków wypłacanych bezrobotnym za prace społecznie użyteczne. Poniżej wskażemy na skutki tego zaniechania.
Niektórzy pracodawcy starają się wspierać swoich pracowników w razie nagłych wypadków losowych czy niekorzystnych okoliczności życiowych, wykorzystując do tego zarówno tworzone w zakładach pracy fundusze świadczeń socjalnych, jak i środki obrotowe przedsiębiorstwa.
Jeden z naszych pracowników wyjechał w podróż służbową (krajową). Ma otrzymać zwrot kosztów noclegu zgodnie z fakturą wystawioną przez hotel. Mamy jednak wątpliwości, czy od podatku jest zwolniona cała kwota na fakturze, czy tylko nieprzekraczająca ryczałtu podanego w rozporządzeniu o podróżach służbowych?
Chcielibyśmy podwyższyć wynagrodzenie pracowników i wypłacić im wyrównanie wynagrodzenia od 1 stycznia 2006 r. Wyrównanie chcemy wypłacić jeszcze w kwietniu br. Czy można przyznać podwyżkę płacy zasadniczej za minione miesiące? Czy należy korygować deklaracje i raporty ZUS oraz informacje PIT-4? Jak oskładkować i opodatkować taką wypłatę - czy obliczyć łącznie wynagrodzenie i wyrównanie i tę kwotę
Na podstawie art. 22k ust. 2 updof można podwyższać stawki amortyzacji środków trwałych o współczynnik 3 na terenie gmin o zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym. Czy powiat jeleniogórski w 2006 r. znajduje się w wykazie tych gmin oraz czy ukazał się „Dziennik Ustaw”, w którym ten wykaz na 2006 r. został ogłoszony?
Pracownica, która wzięła pożyczkę mieszkaniową z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, miała poważny wypadek. Chciałbym w związku z tym umorzyć jej zobowiązanie z tytułu pożyczki. Jednak w regulaminie zfśs wskazano, iż w szczególnych przypadkach można pożyczkobiorcy umorzyć tylko odsetki. Czy mogę, za zgodą przedstawiciela załogi, zmienić ten zapis regulaminu? Mam wątpliwości, gdyż taka zmiana
W firmie transportowej kierowca po wykonaniu polecenia wyjazdu służbowego samochodem ciężarowym zostawia go na parkingu, np. w Poznaniu. Do miejsca zamieszkania dojeżdża pociągiem. Czy wydatek na bilet kolejowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko na podstawie biletu, czy należy jednocześnie dołączyć druk rozliczenia wyjazdu służbowego?
Mamy wątpliwości co do prawidłowego naliczenia odszkodowania zasądzonego przez sąd dla naszego byłego pracownika. Sąd w orzeczeniu uznał, że nasza firma rozwiązała umowę z naruszeniem prawa o wypowiadaniu umowy o pracę i przyznała mu odszkodowanie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik do tej pory był wynagradzany w stawce akordowej. Jego wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy przed rozwiązaniem