Kalendarium wydarzeń – styczeń 2025
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 13 grudnia 2024 r.
W 2025 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wprowadzenia nowego dnia wolnego, tj. 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia), oraz uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla pracowników będących rodzicami wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po porodzie. Ponadto zmieniono zasady dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zaległych składek ZUS, odsetek za zwłokę, ewentualnych kar nałożonych przez Organ rentowy oraz momentu rozpoznania kosztu.
Brak obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z cudzoziemcem.
Prawo do ulgi na start.
Wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu przyznanych pracownikom premii oraz składek ZUS finansowanych przez pracodawcę.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu przyznanych pracownikom premii oraz składek ZUS finansowanych przez pracodawcę.
Czy to dodatkowe wynagrodzenie pracownika wraz z pochodnymi kosztami można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu Spółki z o.o. w momencie faktycznej wypłaty, tj. październik 2023 r.
Zawarliśmy z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę cywilnoprawną z elementami zlecenia i dzieła (nie dochodzi tu do przeniesienia autorskich praw majątkowych) na okres 3 tygodni. Rozpoczęcie realizacji umowy nastąpi w połowie kwietnia 2024 r. Wynagrodzenie w umowie zostało ustalone w jednej wspólnej kwocie za wszystkie czynności związane z jej realizacją. Według jakich zasad
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Rozliczenie nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Od którego momentu do stosowania zmienionego art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka jest zobowiązana, czy od 1 stycznia 2023 r., czy od nowego roku podatkowego, który rozpoczął się dnia 1 października 2023 r.
Czy w związku z opisanym stanem faktycznym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizowanego w 2022 r. projektu, dotyczącego opracowania, zaprojektowania i wykonania ulepszonych produktów?.
Możliwość odstąpienia od korekty zeznania PIT-11 i PIT-4R dotyczącego zapłaconego podatku PIT od wynagrodzenia prezesa z tytułu umowy o pracę za lata 2017-2023 - obowiązki płatnika.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym spółka może pozostawić w kosztach uzyskania przychodów wypłacone na podstawie przedmiotowej umowy o pracę wynagrodzenie za pracę na stanowiskach specjalistycznych w latach 2017-2023?
Rozliczenie w zeznaniu podatkowym środków przekazanych przez zagranicznego pracodawcę.
Kalendarium wydarzeń styczeń 2024 r. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie, w którym MF określił tabelę norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2024 r. Stawki podane w tabeli zostały podwyższone w stosunku do 2023 r. Podwyżka podatków nie jest dobrą informacją dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej i płacących podatek według norm szacunkowych
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).